Řidiči pražské MHD si polepší, odbory dopravního podniku souhlasí s dohodou

ČTK ČTK
22. 6. 2018 12:19
Ke zvýšení mezd v pražském dopravním podniku byly potřeba podpisy posledních dvou odborových organizací. Ty nyní kolektivní smlouvu schválily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslední dva odborové svazy pracovníků pražského dopravního podniku (DPP) podepsaly dodatek ke kolektivní smlouvě, podle kterého se letos zvýší peníze na mzdy zaměstnanců o 4,8 procenta a příští rok o 7,4 procenta. Dohodu tak schválilo všech 23 svazů firmy.

Platy se budou zvyšovat od 1. července, nejvíce přidáno dostanou řidiči. Průměrná mzda v DPP je 36 433 korun, firma zaměstnává zhruba 11 000 lidí.

Podnik se s většinou svazů dohodl už dříve, finálnímu stvrzení dodatku bránily odborové svazy ZO OS DP Metro Praha o. z. strojvedoucí a OO Zdravé odbory.

"Dohoda je obrovským kompromisem obou smluvních stran. Věřím, že výsledek je dobrou zprávou pro naše zaměstnance, kteří nebudou nuceni odcházet v nejistotě za vyššími nabídkami, ale naopak ocení jistotu v zázemí stabilní společnosti," uvedl ředitel podniku Martin Gillar.

Řidičům se zvýší výkonnostní odměny měsíčně z deseti na 20 procent. Řidiči v DPP berou v průměru 37 719 korun. Podle ředitele Gillara podnik reaguje na situaci na trhu práce a snaží se zvýšením platů mimo jiné zabránit případným odchodům řidičů. Peníze na zvýšení platů v letošním roce najde podnik v rámci úspor nákladů.

Kromě zvýšení mezd se všem zaměstnancům zvýší příplatky za délku dosažené odborné praxe v podniku. Mzdové prostředky DPP se v důsledku dodatku letos navýší o 90 milionů korun a v příštím roce o dalších 290 milionů. Firma ročně vydá na mzdové náklady sedm miliard. O změnu kolektivní smlouvy požádaly odborové svazy podnik loni v říjnu dopisem.

DPP je největší městskou společností a jejím vlastníkem je hlavní město. Na jeho chod dává peníze Praha. V rozpočtu města byla pro letošní rok schválena takzvaná kompenzace pro podnik zhruba 13,7 miliardy korun.

Platy řidičům zvedají dopravní podniky v dalších městech Česka. Hradec Králové chce letos zvýšit výdělky zhruba o 3000 korun. Nyní je odměna přes 27 000 korun. Brněnský dopravní podnik nabízí zájemcům o práci řidiče náborový příspěvek 100 000 korun.

Průměrný plat řidiče v Brně včetně příplatků a bonusů byl loni přes 30 500 korun. Českobudějovický dopravní podnik zvýšil od 1. ledna mzdy řidičům o deset procent, v některých případech až o 21,5 procenta. Jejich průměrná mzda tak dosáhla 28 500 korun.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,6 procenta na 30 265 korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy