Řidiče čekají kolony kvůli opravám stovek kilometrů silnic. Peněz je dost, říká Ťok

Roman Šitner
1. 3. 2017 14:48
Na podobné množství dopravních zácp jako loni by se měli připravit řidiči v Česku. Ředitelství silnic a dálnic má na opravy peněz dost, proto se do nich pustí naplno. Zahájí se také nejvíce dálničních staveb v historii.
Připravte se na zácpy. Ilustrační snímek.
Připravte se na zácpy. Ilustrační snímek. | Foto: Jan Schejbal/Economia

Praha - Začíná třetí uzavírkový rok, kdy je na silnicích prvních tříd i dálnicích více oprav, než bylo obvyklé. Pro řidiče to znamená další léto plné omezení provozu a z toho plynoucích kolon a zdržení. Letos silničáři plánují opravit přes 600 kilometrů silnic. V roce 2015 se opravovalo 545 kilometrů silnic, rok poté ještě o 60 kilometrů více. 

"Chceme napravit dluh z minula a silnice prvních tříd a dálnice opravovat," říká ministr dopravy Dan Ťok. "Údržba se tu dlouhodobě podceňovala," dodává.

Nejvíce se bude pracovat tradičně přes léto, tedy v době, kdy lidé vyráží na dovolenou a často při tom jedou napříč republikou. Omezení budou také na šesti až deseti úsecích dálnice D1. Bude záležet na tom, jak rychle se podaří dokončit ty, které se nestihly loni. Velké opravy se chystají i na dálnicích D2, D5 a D8.

"Řidiči to bohužel pocítí a musí se se zácpami vyrovnat, ale musí být trpěliví, protože výsledky poznají všichni," říká Ťok.

Vedle oprav je v plánu i zahájení stavby 140 kilometrů nových silnic a dálnic. "Na většinu staveb už máme stavební povolení," říká šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. Ten ale uznává, že situace se ještě může zkomplikovat a některé z projektů mohou nabrat zpoždění. "Každá ta stavba má svoje rizika, jsme ve státě, kde se můžeme odvolávat. Je to dobře, ale může to mít dopad na naše plány," vysvětluje.

Mezi největšími stavbami jsou nové úseky dálnice D3 u Českých Budějovic, prodloužení dálnice D6 z Prahy směrem na Karlovy Vary, stejně jako dálnice D11 k Hradci Králové a dál směrem na polské hranice. Začnou se stavět i úseky, které v budoucnu zrychlí spojení mezi dálnicemi D7 a D8 ze Slaného na Velvary. Otevřít se má i obchvat Dubí u Teplic. Stavět se pak mají obchvaty Opavy a Krnova.

Prioritou je i dálnice D35, kde se začnou stavět úseky, které propojí dálnici D11 se silnicí směrem na Litomyšl a Mohelnici, a výrazně tak urychlí cestu řidičům, kteří nyní musí projíždět Hradcem Králové či Pardubicemi. Pro Ředitelství silnic a dálnic je důležité i dokončení dálnice D1, kde dosud chybí úsek kolem Přerova a dál k Lipníku nad Bečvou.

"Máme dost peněz a to se odráží na přípravě. Konečně jsme mohli rozjet všechny akce, které jsou součástí strategie," popisuje Kroupa. Opravovat se budou i silnice druhých a třetích tříd. Stát krajům přispěje na jejich údržbu třemi miliardami korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy