Řekové opět mohou posílat peníze do zahraničí. Ale omezeně

Tereza Holanová Tereza Holanová
18. 8. 2015 16:50
Obyčejní lidé tvrdí, že změnu nepoznají, studenti zahraničních škol ale mají radost.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Atény - Řecká vláda opět zmírnila takzvanou kontrolu kapitálu, která trvá už měsíc a půl. Kromě povoleného týdenního výběru 420 eur v hotovosti mohou lidé nově i převádět peníze na zahraniční účty. I zde stále platí limit - 500 eur měsíčně na osobu.

Řekové také mohou znovu zakládat nové bankovní účty k hrazení splátek úvěrů či daní.

Vláda také rozhodla, že řeckým studentům v zahraničí lze nyní posílat na školné a ubytování až osm tisíc eur za každé čtvrtletí.

Takzvané kapitálové kontroly platí v Řecku od konce června, kdy lidé začali z bank masivně vybírat své úspory a v bankomatech tak začaly docházet peníze. K tomu došlo poté, co premiér Alexis Tsipras oznámil referendum ohledně návrhů mezinárodních věřitelů a kdy se zdálo, že je odchod Řecka z eurozóny nevyhnutelný. Nejdříve byly banky úplně zavřené, nyní si nelze z běžného účtu vybrat více než 420 eur týdně.

Nic pro obyčejné lidi

Podle Řeků oslovených online deníkem Aktuálně.cz si nových úlev obyčejní spotřebitelé nijak nevšimnou. "Nečekám, že by se pro mě něco změnilo, peníze na zahraniční účty nepřevádím," uvádí psycholog Christos Kaspersky. "Určitě je to dobrá zpráva, mě to ale nijak neovlivní," souhlasí studentka Konstantia Natsiou.

"Vy se ptáte na převod peněz někoho, kdo žádné peníze nemá? Co čekáte, že vám odpovím?," reaguje sotva třicetiletý Michalis, který je nezaměstnaný.

Spokojenější jsou lidé studující v zahraničí. "Chystám se od září studovat magisterský program v Nizozemsku, takže se mi to bude určitě hodit," říká Sofia Fytopoulou. "Zvládla bych to ale i tak," dodává s tím, že už i v minulých týdnech měli Řekové studující v cizině nárok na pět tisíc eur na tři měsíce a že i to by stačilo. "Vyřizovala jsem to už s bankou a nevypadalo to, že by měly nastat nějaké komplikace," uvádí.

Problém s e-shopy

Podobně jako Kaspersky má ale zkušenost s tím, že problém není jen samotný limitovaný převod do ciziny, ale také nákup na některých zahraničních e-shopech včetně Amazonu či Googlu.

"Potřebovala jsem si nakoupit nějaké učebnice, zkoušela jsem platit kreditní i debetní kartou a transakce byla vždy zamítnuta," popisuje Fytopoulou. "Mně se to stalo při nákupu notebooku. E-shop mi neumožnil platbu, protože si nejspíš nebyl jistý, že mu řecká banka vážně ty peníze pošle," dodává Kaspersky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy