Rekordně špatná úroda brambor v Česku se neopakuje. Ani vyšší sklizeň ale nepokryje spotřebu

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2016 15:09
Letošní sklizeň brambor je díky dobrému výnosu porovnatelná s desetiletým průměrem. Domácí produkce přesto dlouhodobě nekryje naši potřebu. Vystačí ze 70 až 80 procent.
O třetinu víc než loni. (Ilustrační foto)
O třetinu víc než loni. (Ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Havlíčkův Brod – Pěstitelé v Česku letos podle posledního odhadu sklidí 689 000 tun brambor, v porovnání s minulou rekordně nízkou sklizní to je o třetinu větší množství.

Podle dnešních údajů Českého bramborářského svazu je nynější sklizeň brambor díky dobrému výnosu porovnatelná s desetiletým průměrem, ačkoliv se rozloha bramborových polí v zemi v minulých letech snižovala.

Na pokrytí tuzemské spotřeby brambor ale ani letošní dobrá úroda stačit nebude.

"Domácí produkce dlouhodobě nekryje naši potřebu. Vystačí ze 70 až 80 procent," řekl tajemník svazu Josef Králíček. Předpokládá, že ze zahraničí bude do Česka dovezeno kolem 100 000 tun brambor. V této době jsou ale dovozy minimální, protože farmářská cena v Česku je nižší než za hranicemi. Podle předpokladů pěstitelů by v dalších měsících měla mírně stoupat.

Pěstování brambor se v Česku dlouho snižovalo, zemědělci dávali přednost jiným plodinám, kupříkladu řepce. "Nejde jen o to opět zvýšit plochu, ale také motivovat českého spotřebitele k nákupu u nás vyprodukovaných brambor," řekl předseda bramborářského svazu Miloslav Chlan. Svaz mimo jiné usiluje o zvýšení roční podpory na pěstování konzumních brambor vyplácené státem z dosavadních 50 milionů korun na trojnásobek.

Při prodeji ve velkém dostávají čeští producenti za kilogram brambor zaplaceno kolem tří korun, o polovinu méně než před rokem. Při drobném prodeji ze dvora farem se cena za kilogram pohybuje mezi šesti až sedmi korunami.

Jeden z havlíčkobrodských supermarketů nabízí volně ložené české brambory za 10,90 koruny za kilogram, zatímco u 2,5 kilogramu balených brambor z Francie činí cena za kilogram skoro 24 korun.

Výsledky letošní sklizně brambor v republice, která se chýlí ke konci, hodnotili bramboráři na dnešním semináři v Havlíčkově Brodě. Zemědělské podniky v ČR letos vysadily brambory na 23 414 hektarů polí, a to včetně průmyslových odrůd a sadby. Z hektaru podle dosavadního odhadu statistiků odváželi v průměru 29,43 tuny, v meziročním porovnání výnos stoupl o více než sedm tun.

Proti loňsku se výměra bramborových polí v zemi zvýšila o 3,2 procenta, podle Králíčka ale pěstitelé přidali hektary hlavně bramborám na výrobu škrobu. Rozloha polí s bramborami na jídlo se v meziročním porovnání téměř nezměnila. Na dalších 5700 hektarech pěstovali tuto plodinu zahrádkáři.

Minulý rok bylo podle Českého statistického úřadu sklizeno v ČR 504 955 tun brambor. Kvůli suchu se jich urodilo o 27,6 procenta méně než o rok dříve. Byla to nejnižší úroda za dlouhá léta. Hektarový výnos vloni činil 22,26 tuny.

 

Právě se děje

Další zprávy