Mimořádná zpráva

Reklama na pohřební služby v okolí nemocnic zůstane. Lidovci neuspěli se zákazem

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 30. 5. 2018 12:25
Lidovci chtěli vymýtit tuto reklamu z přístupových cest k areálům zdravotnických a sociálních služeb do půlkilometrové vzdálenosti od vchodů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovna už v úvodním kole odmítla v souladu s vládou návrh poslanců KDU-ČSL, kteří chtěli dosavadní zákaz reklamy pohřebních služeb rozšířit na přístupové cesty k areálům zdravotnických a sociálních zařízení.

Kritici z řad poslanců dnes označili tento záměr za nerealizovatelný a zbytečný. Návrh nepodpořila ani vláda hnutí ANO v demisi.

Podle lidovců by zákaz měl platit nejen pro areály nemocnic jako dosud, ale nově i na přístupové cesty k nim do půlkilometrové vzdálenosti od vchodů, stejně jako u areálů sociálních služeb. Propagaci pohřebních služeb na těchto místech pokládají za neetickou a necitlivou.

Nyní je reklama na pohřební služby zakázána v areálech zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb včetně jejich oplocení. Autoři předlohy tvrdí, že se poutače často přesunuly před vchody a do bezprostředního okolí nemocnic.

Podle vládních legislativců by však novela nesplnila zamýšlený cíl, případně by mohla vést - vzhledem k četnosti těchto zařízení - téměř k plošnému zákazu propagace pohřebních služeb ve městech a v obcích. Legislativci upozornili na to, že předloha nevylučuje plochy a nemovitosti, které jsou kolem těchto cest.

Poslance KDU-ČSL Jana Čižinského postoj kabinetu překvapil. "Lidé si každý den stěžují na neetickou reklamu, chtěli jsme ten problém vyřešit," řekl. Ministrům doporučil se jít před nějakou nemocnici podívat - zmínil například pražskou Nemocnici Na Bulovce.

Zamítnutí navrhl lékař a poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Argumentoval mimo jiné tím, že některé nemocnice sousedí se hřbitovy, kde je reklama na pohřební služby běžná a přirozená. "Je to věc, která nemá řešení," uvedl.

Ministerstvo pro místní rozvoj také upozornilo na výklad pojmů zdravotnická a sociální zařízení. Jde podle něj nejen o nemocniční areály, jak je zmiňují předkladatelé, ale také o jednotlivé ordinace lékařů, azylové domy nebo noclehárny.

"Praktické zacílení návrhu by bylo ve skutečnosti mnohem širší, než předkladatelé patrně předpokládali," uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy