Reklama na pohřební služby v okolí nemocnic zůstane. Lidovci neuspěli se zákazem

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 30. 5. 2018 12:25
Lidovci chtěli vymýtit tuto reklamu z přístupových cest k areálům zdravotnických a sociálních služeb do půlkilometrové vzdálenosti od vchodů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovna už v úvodním kole odmítla v souladu s vládou návrh poslanců KDU-ČSL, kteří chtěli dosavadní zákaz reklamy pohřebních služeb rozšířit na přístupové cesty k areálům zdravotnických a sociálních zařízení.

Kritici z řad poslanců dnes označili tento záměr za nerealizovatelný a zbytečný. Návrh nepodpořila ani vláda hnutí ANO v demisi.

Podle lidovců by zákaz měl platit nejen pro areály nemocnic jako dosud, ale nově i na přístupové cesty k nim do půlkilometrové vzdálenosti od vchodů, stejně jako u areálů sociálních služeb. Propagaci pohřebních služeb na těchto místech pokládají za neetickou a necitlivou.

Nyní je reklama na pohřební služby zakázána v areálech zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb včetně jejich oplocení. Autoři předlohy tvrdí, že se poutače často přesunuly před vchody a do bezprostředního okolí nemocnic.

Podle vládních legislativců by však novela nesplnila zamýšlený cíl, případně by mohla vést - vzhledem k četnosti těchto zařízení - téměř k plošnému zákazu propagace pohřebních služeb ve městech a v obcích. Legislativci upozornili na to, že předloha nevylučuje plochy a nemovitosti, které jsou kolem těchto cest.

Poslance KDU-ČSL Jana Čižinského postoj kabinetu překvapil. "Lidé si každý den stěžují na neetickou reklamu, chtěli jsme ten problém vyřešit," řekl. Ministrům doporučil se jít před nějakou nemocnici podívat - zmínil například pražskou Nemocnici Na Bulovce.

Zamítnutí navrhl lékař a poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Argumentoval mimo jiné tím, že některé nemocnice sousedí se hřbitovy, kde je reklama na pohřební služby běžná a přirozená. "Je to věc, která nemá řešení," uvedl.

Ministerstvo pro místní rozvoj také upozornilo na výklad pojmů zdravotnická a sociální zařízení. Jde podle něj nejen o nemocniční areály, jak je zmiňují předkladatelé, ale také o jednotlivé ordinace lékařů, azylové domy nebo noclehárny.

"Praktické zacílení návrhu by bylo ve skutečnosti mnohem širší, než předkladatelé patrně předpokládali," uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely na tři hodiny dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší byla ráno zhruba tři hodiny uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odkláněla dopravu na 41. kilometru u Dubence, zpět na dálnici se auta vracela na exitu 32. Objízdná trasa vedla po souběžné silnici přes Obořiště. Provoz byl plně obnoven před 9. hodinou.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 5:30. Podle mluvčí do sebe při jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy