Řeka zrudla krví. Jižní Korea kvůli smrtícímu moru prasat vybila desítky tisíc vepřů

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
13. 11. 2019 10:49
Řeka poblíž hranice mezi Severní a Jižní Koreou se zbarvila do ruda poté, co ji znečistila krev z prasat utracených kvůli prasečímu moru. Jihokorejské úřady ve snaze zastavit šíření nákazy vybily 47 000 vepřů, informoval server BBC.
Korejská řeka Yeoncheon Imjin zbarvená prasečí krví. Listopad 2019 | Foto: Profimedia.cz

Silné deště spláchly krev z místa, kde byla prasata utracena, do přítoku hraniční řeky Imdžin. Místní úřady odmítly obavy, že krev může způsobit šíření nákazy na další živočichy. Sdělily nicméně, že podnikly kroky k zamezení dalšího znečištění vodního toku.

Prasečí mor je pro vepře vysoce nakažlivý a nevyléčitelný. Uhynou téměř všichni vepři, kteří se jím nakazí. Pro člověka však nebezpečný není.

Hromadná porážka prasat se uskutečnila o víkendu, přičemž mršiny byly údajně ponechány na místě poblíž mezikorejské hranice v přistavených nákladních vozech. Zpoždění v dodávce plastových kontejnerů používaných pro utracená zvířata způsobilo, že prasata nemohla být ihned odstraněna.

Prasečí mor se v Jižní Koreji objevil teprve nedávno. Vyrojily se spekulace, že se nákaza do země dostala přes přísně střeženou demilitarizovanou zónu, která odděluje Jižní a Severní Koreu. V KLDR byl první případ prasečího moru zaznamenán v květnu a Jižní Korea vyvinula velké úsilí, aby nemoc přes hranici nepronikla. Podél hranice například stavěla ploty a armáda měla povolení střílet na divoká prasata v demilitarizované zóně.

Navzdory všem preventivním opatřením se 17. září v Jižní Koreji vyskytl první případ a od té doby dalších 12. V celé zemi je kolem 6700 prasečích farem.

Současná vlna prasečího moru se začala šířit z Afriky, přes Evropu a Rusko došla až do Číny a dalších asijských zemí, jako je Vietnam či Filipíny. Jen v Číně bylo v důsledku epidemie utraceno na 1,2 milionu vepřů, epidemie má výrazný vliv na ceny vepřového po celém světě.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy