Řecko má nůž na krku. Co se stane, když se postaví Evropě

Tereza Holanová Tereza Holanová
16. 2. 2015 11:00
Deset odpovědí na otázky kolem řeckého dluhu a budoucnosti eurozóny.

Co se stane, pokud Řecko další záchranný plán odmítne?

Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Pravděpodobně nehrozí, že by Řecku okamžitě došly peníze. Vláda tvrdí, že na placení účtů jí stačí do června. Země totiž už od roku 2013 hospodaří s takzvaným primárním přebytkem.

To znamená, že vláda vybere více peněz, než kolik potřebuje na své výdaje, a kdyby nemusela platit dluhy, tak jí prostředky ještě zbudou. Tento přebytek je výsledkem tvrdých úspor v posledních letech a také jde o jednu z podmínek, kterou země musela splnit, aby dostala potřebné půjčky.

Řecko ovšem potřebuje i splácet dluhy - a na to už mu vlastní peníze nestačí. Už v červnu má vrátit Evropské centrální bance 3,5 miliardy eur. Další dluh, tentokrát ve výši 3,2 miliardy eur, je splatný 20. srpna. "To ale i s přebytkem rozpočtu zvládne jen těžko," varuje ekonom X-Trade Brokers Kamil Boros.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy