Řecko dostalo od EU pár dnů navíc, je krok od bankrotu

Silvie Housková
20. 3. 2015 9:00
Jihoevropská země musí do několika dnů představit "kompletní" seznam reforem, vyplynulo ze schůzky řeckého premiéra Alexise Tsiprase s hlavními představiteli evropských věřitelů.
Alexis Tsipras
Alexis Tsipras | Foto: Reuters

Brusel - Brusel zažil malé déjà vu. Řecký premiér Alexis Tsipras a hlavní představitelé evropských věřitelů znovu potvrdili závazky dohody z 20. února. Stejně jako před měsícem má Řecko do několika dnů předložit mezinárodním věřitelům seznam reforem, které chce v rámci prodlouženého záchranného programu podniknout.

„Dříve to měl být pouze nějaký seznam reforem, tentokrát jsme se dohodli na odevzdání konkrétního, velmi detailního seznamu,“ snažila se popsat „posun“, kterého na schůzce dosáhli, německá kancléřka Angela Merkelová.

Schůzku s Merkelovou, francouzským prezidentem Francoisem Hollandem a zástupci věřitelských institucí si vyžádal řecký premiér Alexis Tsipras. Na setkání velmi naléhal, protože Aténám docházejí peníze. Těch má Řecko údajně tak akorát do začátku dubna.

Merkelová ale po schůzce uvedla, že se na podmínkách pro uvolnění peněz ze záchranného programu nic nemění. Řecko musí předložit seznam reforem, které nebudou mít dopad na státní rozpočet, a ten musí schválit ministři financí zemí eurozóny a trojka věřitelů, tedy Mezinárodní měnový fond, Evropská komise a Evropská centrální banka. „Domluvili jsme se, že se budeme snažit celý proces urychlit,“ dodala Merkelová.

Na ministerstva je nepustili

Jediný, kdo proces zpomaloval, bylo ale celou dobu samotné Řecko. A podle zdroje informovaného o průběhu nočního jednání to Tsiprasovi předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vytkl. Jednání podle Junckera neusnadnilo, když Řekové nechtěli v Aténách pustit ekonomy institucí k potřebným datům a kladli jim zbytečné logistické překážky. Ekonomové například mohli pracovat pouze v hotelích a nemohli přijít přímo na řecká ministerstva.

Podle společného komuniké, které skupina po jednání vydala, zůstanou ekonomové i nadále v Aténách, kde jim budou poskytnuty potřebné dokumenty a údaje o aktuálním stavu ekonomiky. V Bruselu pak budou nadále pokračovat politická jednání.

Zbytečná schůzka

Tsipras tak schůzkou nedosáhl vůbec ničeho a pouze se potvrdilo to, co bylo dohodnuto před měsícem. I tak po schůzce uvedl, že „je teď optimističtější“. „Všechny strany se pokusí vynaložit veškeré své úsilí, aby pomohly překonat ekonomické problémy Řecka co nejdříve,“ okomentoval jen velmi stručně výsledek setkání Tsipras.

Podle zdrojů blízkých vyjednávání bylo už ale pozitivní, že se vůbec jednalo a politici si měli možnost vyříkat možná nedorozumění. Schůzka se i proto protáhla přes tři hodiny.

Atény mají podle informací agentury Reuters údajně ještě dost peněz, aby dnes zaplatily splátku dluhu ve výši 340 milionů eur Mezinárodnímu měnovému fondu. Místopředseda řecké vlády Janis Dragasakis ale v televizní talk show přiznal, že má Řecko problém s likviditou. Naposledy totiž Řecko dostalo vyplacenou splátku ze záchranného programu v srpnu 2014. Další splátku měly Atény dostat v prosinci. Ta ale nakonec vyplacena nebyla, protože Řekové podle mezinárodních věřitelů nesplnili dohodnuté podmínky. Pak už následovaly neúspěšné prezidentské volby, poté volby parlamentní a nová dohoda o prodloužení záchranného programu o čtyři měsíce.

Hrozí zavedení kapitálových kontrol

Kvůli politické a ekonomické nejistotě už od prosince z řeckých bank neustále mizí peníze. Ve středu z nich spořitelé opět vybrali dalších 300 milionů eur. Evropská centrální banka se proto podle agentury Reuters rozhodla znovu zvýšit strop pro nouzové půjčky pro řecké komerční banky na 69,8 miliardy eur.

Šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem tento týden uvedl, že pokud se finanční tlak na Řecko ještě zvýší, budou Atény muset zavést kapitálové kontroly. Ty musel například v roce 2013 zavést Kypr, když lidé v obavě před zhroucením bankovního sektoru začali z bank hromadně vybírat své úspory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy