Řecká vláda prý zabránila tomu, aby ji eurozóna "zardousila"

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 2. 2015 14:41
Dohoda ministrů financí zemí eurozóny na čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci Řecku by měla uklidnit atmosféru v zemi, věří řecká vláda.
Řecko, dluh. Ilustrační foto
Řecko, dluh. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Atény - Řecká levicová vláda tvrdí, že se jí v pátek podařilo zabránit tomu, aby ji a hospodářství této hluboce zadlužené země eurozóna "zardousila". Podle agentury Reuters to dnes prohlásil mluvčí vlády v Aténách.

Ministři financí zemí platících eurem se v pátek dohodli na čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci Řecku, a zabránili tak hrozbě, že Aténám příští měsíc dojdou peníze.

Podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase tato dohoda ruší dosavadní úsporná opatření, k nimž se Atény zavázaly.

 "Získali jsme čas," uvedl mluvčí vlády Gabriel Sakellaridis. "Řecké hospodářství a řecká vláda nebyly zardoušeny, jak zřejmě plánovali někteří v zahraničí i doma," řekl Sakellaridis v řecké soukromé televizi Mega TV.

Řekové vybírají z účtů

Podle Atén by dohoda měla uklidnit atmosféru v Řecku. Střadatelé v obavách, že jednání v Bruselu ztroskotají a vláda v rámci příprav na návrat k drachmě omezí výběry z bank, vybrali v pátek z bankovních účtů asi miliardu eur - zhruba 27,5 miliardy korun, řekl agentuře Reuters nejmenovaný vysoce postavený bankéř.

Od prosince, kdy začalo být jasné, že parlamentní volby vyhraje krajně levicová SYRIZA Alexise Tsiprase, si Řekové kromě této částky vybrali odhadem 20 miliard eur.

Podle páteční dohody bude pomoc Řecku prodloužena za podmínky, že vláda do pondělka představí seznam slíbených reformních opatření, která následně ohodnotí věřitelské instituce. Dnes se podle agentury AP sejde Tsipras s desítkou ministrů, aby jednali o návrzích reforem.

Teď začíná bitva

 Premiér upozorňuje, že ujednání v Bruselu je hlavní, ale současně první krok k záchraně země.

"Včera (v pátek) jsme udělali rozhodující krok na cestě od úsporných opatření, záchranných programů a od trojky (trojice věřitelů - Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond)," prohlásil Tsipras, šéf levicové strany SYRIZA. "Vyhráli jsme bitvu, ale ne válku. Těžkosti, opravdové těžkosti ... jsou před námi," dodal v krátkém vystoupení v řecké televizi.

"Skutečná bitva začíná teď," doplnil premiéra mluvčí vlády Sakellaridis. "Je to bitva, která bude kritická pro směřování naší země v několika nejbližších letech," dodal.

Wolfgang Schäuble, německý ministr financí, vzkázal vládnoucím politikům v Řecku zvyklým sedět v lavicích opozice, aby si zvykli na nároky, jež s sebou vládnutí obnáší. "Být ve vládě znamená potýkat se s realitou a realita není často zdaleka tak hezká jako sen," řekl Schäuble, který stranu SYRIZA varoval před nerealistickými sliby už před volbami. "Řekové to budou mít těžké při vysvětlování (páteční dohody z Bruselu) voličům," dodal.

Atény čeká jednání o dlouhodobé dohodě s eurozónou, která naváže na současné prodloužení programu úvěrové pomoci, připomíná Reuters.

Straně SYRIZA k výhře v lednových parlamentních volbách pomohly sliby, že Řecko ukončí úspornou politiku, přestane spolupracovat s takzvanou trojkou, jejíž inspektoři dohlížejí na dodržování reforem, k nimž se Řecko zavázalo výměnou za mezinárodní pomoc. Nicméně i podle nové dohody budou Atény jednat "se třemi institucemi".

"Včerejší dohoda s euroskupinou ... ruší závazky předchozí vlády ohledně snížení mezd a důchodů, propouštění ve státním sektoru, zvýšení DPH na jídlo, léky," řekl Tsipras.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy