Řecká vláda chce kvůli přírodním katastrofám zvýšit místní poplatky za ubytování

ČTK ČTK
19. 9. 2023 12:19
Řecká vláda chce kvůli přírodním katastrofám zvýšit místní poplatky za ubytování

Řecká vláda plánuje od příštího roku zvýšit místní pobytové taxy za ubytování, které platí turisté v hotelích. Chce tak získat více peněz do fondu na obnovu po přírodních katastrofách, oznámil premiér Kyriakos Mitsotakis. Řečtí hoteliéři ale návrh kritizují a říkají, že zhorší konkurenceschopnost místního cestovního ruchu, informoval dnes deník Kathimerini.

Místní poplatky, které turisté platí v hotelích za den a které jdou do veřejných fondů, by měly podle premiéra vzrůst o jedno až šest eur podle úrovně ubytování. V jedno a dvouhvězdičkových hotelích by si měli turisté připlatit 50 centů, ve tříhvězdičkových 1,5 eura, ve čtyřhvězdičkových tři eura, v pětihvězdičkových 4 eura a ty nejluxusnější až šest eur za den.

"Vytvořili jsme zvláštní fond pro národní katastrofy v objemu 300 milionů eur, který by se od roku 2024 měl posílit na 600 milionů eur. Těch dalších 300 milionů získáme zvýšením denní ubytovací taxy až o šest eur," řekl o víkendu Mitsotakis v Soluni, kde mluvil také o dalších ekonomických opatřeních.

Řecký premiér oznámil také záměr vlády zavést od ledna daň z přidaného hodnoty (DPH) a další poplatky pro ty, kteří mají příjmy z pronájmu tří a více nemovitostí nabízejících ubytování v soukromí přes platformy typu Airbnb. DPH pro tyto pronajímatele požaduje Řecká turistická konfederace (SETE) kvůli zajištění spravedlivého tržního prostředí.

Mitsotakis oznámil nová opatření na mezinárodním veletrhu v Soluni v sobotu, kdy také mluvil o vládní podpoře lidem zasaženým bouří Daniel či lesními požáry. "Klimatická krize je tady a nutí nás dívat se na věci jinak," řekl také řecký premiér.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy