Razie ve Volkswagenu. Státní zástupci si přišli pro dokumenty, které by mohly ukázat na viníky

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 8. 10. 2015 17:02
Státní zastupitelství v Braunschweigu, které podvod ve VW vyšetřuje, se snaží získat dokumenty a digitální nosiče ukazující na konkrétní viníky. Zpravodajský server Welt.de uvádí, že policie prohledávala také bydliště některých zaměstnanců koncernu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Wolfsburg – Německé státní zastupitelství zahájilo razii proti Volkswagenu ve Wolfsburgu a na dalších místech.

Cíl je jasný: zajistit podklady k manipulacím s emisemi, které by mohly ukázat na případné spáchání trestného činu a ukázat případně na konkrétní osoby.

Informovalo o tom státní zastupitelství v Braunschweigu, které podvod ve VW vyšetřuje. Na místech dokumenty a digitální nosiče zajišťují státní zástupci s podporou kriminalistů.

Volkswagen uvedl, že vyšetřování podporuje. Automobilka prý vyšetřovatelům předala "širokou" škálu dokumentů.

Zpravodajský server Welt.de uvádí, že policie prohledávala také bydliště některých zaměstnanců koncernu. Koho konkrétně, to policejní mluvčí odmítl sdělit. Do zátahu se zapojili tři státní zástupci a pět desítek policistů.

Skandál německé automobilky vypukl v pátek 18. září, kdy EPA obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní, až čtyřicetinásobné hodnoty toxických oxidů dusíku. Celosvětově se jedná o 11 milionů vozů. Z nich osm milionů firma prodala v Evropě.

Koncernu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (téměř 440 miliard korun). Skandál navíc začaly vyšetřovat i další země a na firmu byla podána řada hromadných žalob.

Šéf VW v USA před komisí

Před vyšetřovací komisí amerického Kongresu od čtvrté hodiny odpolední středoevropského času okolnosti podvodu vysvětluje Michael Horn, šéf amerického Volkswagenu.

Komise se Michaela Horna ptá na řadu otázek. Například jak oprava vadných automobilů ovlivní jejich výkon, spotřebu či tvorbu emisí nebo co Horn udělal poté, když se již v roce 2014 dozvěděl o jistém problému s emisemi, což už s předstihem přiznal.

Na otázku komise, zda věděl, jak zařízení funguje, prohlásil, že nikoliv, jelikož není strojař. Komisi také ujistil, že automobilka dokáže všechny dotčené vozy opravit tak, aby dodržovaly emisní limity vyžadované agenturou EPA, jejíž vyšetřování celý skandál odstartovalo.

Online reportáž z výpovědi Horna před komisí Kongresu můžete sledovat na webu Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy