Rakouští železničáři vstoupili do jednodenní varovné stávky. Dotkne se i Česka

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 11. 2022 19:53
Rakouští železničáři o půlnoci na pondělí vstoupili do jednodenní stávky, jejíž dopady pocítily i mezinárodní spoje, včetně těch mezi Rakouskem a Českou republikou či Německem. Stávka za lepší platové podmínky se projevila mimo jiné zvýšeným provozem na rakouských silnicích. V několika městech situaci ještě dál zkomplikoval protest klimatických aktivistů, uvedla rakouská média.
Noční vlaky rakouských státních drah ÖBB Nightjet
Noční vlaky rakouských státních drah ÖBB Nightjet | Foto: ÖBB/Harald Eisenberger

Na rakouských nádražích bylo v pondělí podle veřejnoprávní televize ORF prázdněji než kdy jindy. Předem oznámená stávka, kvůli níž řada lidí vůbec necestovala do zaměstnání a raději pracovala z domova, tak podle televize zaskočila především cizince, kteří se o ní ne vždy dověděli.

Jednodenní stávka se týká mimo jiné všech mezinárodních spojení s Rakouskem. České dráhy upozornily, že náhradní doprava v Rakousku není zajištěna, a to ani v přeshraničních úsecích. U nočních spojů, například mezi Prahou a Curychem nebo Vídní a Berlínem, je provoz omezen už od nedělního večera až do úterního rána. České dráhy během pondělka zajišťují provoz všech vlaků mezistátní dálkové dopravy na území České republiky do a z poslední pohraniční stanice.

Česká soukromá společnost RegioJet oznámila, že všechny své spoje z Břeclavi do Vídně a z Vídně do Břeclavi nahradí svými žlutými autobusy. Budapešťské spoje pojedou odklonem přes Bratislavu. Německý železniční dopravce Deutsche Bahn oznámil, že zasaženy budou ještě i jeho noční vlaky z pondělí na úterý.

Obecní dopravní společnosti včetně metra či provozovatelů tramvajových sítí zůstávají v provozu. V Salcburku však nejezdí trolejbusy a ve Vídni městské vlaky.

Na silnicích a dálnicích museli v pondělí motoristé počítat s hustším provozem. "Zvláště na městských dálnicích v metropolitních oblastech Vídně, Klagenfurtu, Innsbrucku a Lince je třeba počítat s kolonami a zdrženími," řekl deníku Der Standard mluvčí rakouské správy silnic a dálnic (Asfinag). K zácpám v automobilové dopravě nakonec v ranní špičce došlo jak ve Vídni, tak v řadě hlavních měst spolkových zemí.

V Linci se k protestům přidali aktivisté

Například v Linci situaci ještě zkomplikoval protest trojice aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří se na jednom z dálničních přivaděčů přilepili k vozovce. Další protesty aktivistů se uskutečnily v Innsbrucku a Štýrském Hradci.

Šéf rakouských drah ÖBB Andreas Matthä rozhlasové stanici Ö1 ráno řekl, že pro stávku nemá žádné pochopení. Nabídka zaměstnavatele v kolektivních vyjednáváních byla podle něj "více než férová a více než atraktivní". Matthä očekává, že v úterý se provoz do značné míry vrátí k normálu.

V Rakousku je podle ÖBB za normálních okolností na cestě zhruba 8000 osobních a nákladních vlaků různých provozovatelů. Vlakem denně v alpské republice cestuje zhruba milion lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy