Rakouští železničáři vstoupili do jednodenní varovné stávky. Dotkne se i Česka

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 11. 2022 19:53
Rakouští železničáři o půlnoci na pondělí vstoupili do jednodenní stávky, jejíž dopady pocítily i mezinárodní spoje, včetně těch mezi Rakouskem a Českou republikou či Německem. Stávka za lepší platové podmínky se projevila mimo jiné zvýšeným provozem na rakouských silnicích. V několika městech situaci ještě dál zkomplikoval protest klimatických aktivistů, uvedla rakouská média.
Noční vlaky rakouských státních drah ÖBB Nightjet
Noční vlaky rakouských státních drah ÖBB Nightjet | Foto: ÖBB/Harald Eisenberger

Na rakouských nádražích bylo v pondělí podle veřejnoprávní televize ORF prázdněji než kdy jindy. Předem oznámená stávka, kvůli níž řada lidí vůbec necestovala do zaměstnání a raději pracovala z domova, tak podle televize zaskočila především cizince, kteří se o ní ne vždy dověděli.

Jednodenní stávka se týká mimo jiné všech mezinárodních spojení s Rakouskem. České dráhy upozornily, že náhradní doprava v Rakousku není zajištěna, a to ani v přeshraničních úsecích. U nočních spojů, například mezi Prahou a Curychem nebo Vídní a Berlínem, je provoz omezen už od nedělního večera až do úterního rána. České dráhy během pondělka zajišťují provoz všech vlaků mezistátní dálkové dopravy na území České republiky do a z poslední pohraniční stanice.

Česká soukromá společnost RegioJet oznámila, že všechny své spoje z Břeclavi do Vídně a z Vídně do Břeclavi nahradí svými žlutými autobusy. Budapešťské spoje pojedou odklonem přes Bratislavu. Německý železniční dopravce Deutsche Bahn oznámil, že zasaženy budou ještě i jeho noční vlaky z pondělí na úterý.

Obecní dopravní společnosti včetně metra či provozovatelů tramvajových sítí zůstávají v provozu. V Salcburku však nejezdí trolejbusy a ve Vídni městské vlaky.

Na silnicích a dálnicích museli v pondělí motoristé počítat s hustším provozem. "Zvláště na městských dálnicích v metropolitních oblastech Vídně, Klagenfurtu, Innsbrucku a Lince je třeba počítat s kolonami a zdrženími," řekl deníku Der Standard mluvčí rakouské správy silnic a dálnic (Asfinag). K zácpám v automobilové dopravě nakonec v ranní špičce došlo jak ve Vídni, tak v řadě hlavních měst spolkových zemí.

V Linci se k protestům přidali aktivisté

Například v Linci situaci ještě zkomplikoval protest trojice aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří se na jednom z dálničních přivaděčů přilepili k vozovce. Další protesty aktivistů se uskutečnily v Innsbrucku a Štýrském Hradci.

Šéf rakouských drah ÖBB Andreas Matthä rozhlasové stanici Ö1 ráno řekl, že pro stávku nemá žádné pochopení. Nabídka zaměstnavatele v kolektivních vyjednáváních byla podle něj "více než férová a více než atraktivní". Matthä očekává, že v úterý se provoz do značné míry vrátí k normálu.

V Rakousku je podle ÖBB za normálních okolností na cestě zhruba 8000 osobních a nákladních vlaků různých provozovatelů. Vlakem denně v alpské republice cestuje zhruba milion lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy