Dopravní zpravodajství non-stop. Rádio Dálnice začne vysílat už i v angličtině

on on
24. 10. 2018 17:24
Rádio Dálnice, které se věnuje výhradně dopravnímu zpravodajství, začíná nově nabízet několikrát za hodinu zpravodajství v angličtině.
Logo rádia.
Logo rádia. | Foto: Facebook/Rádio Dálnice

Praha - Až čtyřikrát za hodinu budou mít cizinci, přejíždějící přes české dálnice, možnost poslouchat cizojazyčné dopravní zpravodajství. Rádio Dálnice, jediné čistě dopravní rádio na našem území, nabídne informace vedle češtiny nově i v angličtině. Podle slov majitele Rádia Dálnice by v budoucnu po domluvě s ministerstvem dopravy mohly na existenci rádia cizince upozorňovat cedule poblíž hraničních přechodů.

"Česká republika je jednak významnou evropskou tranzitní zemí a jednak se na dálnicích pohybuje určité procento cizinců - řidičů," vysvětlil ve středu na tiskové konferenci majitel rádia Radim Pařízek.

Rádio také zvyšuje pokrytí díky spolupráci s rádiem Hey. Podle slov provozovatele sítě rádií Hey Miroslava Pýchy je spolupráce s Rádiem Dálnice vítanou spoluprací. Převezme a zařadí od něj do svého vysílání dopravní program v téměř kompletním rozsahu.

Mimo těchto novinek oznámilo vedení Rádia Dálnice také úzkou spolupráci s dopravní policií, Ředitelstvím silnic a dálnic, BESIPem a také dopravním centrem RODOS.

Rádio začalo po deseti letech právních sporů s neúspěšnými žadateli o kmitočty vysílat teprve loni. Pro pokrytí dálniční sítě muselo vystavit 48 vysílačů. Rozpočet rádia je zhruba 600 tisíc korun na měsíc, podle prvních měření Rádio ladí 34 tisíc posluchačů týdně.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy