Raději autem než letadlem. Češi kvůli bezpečnosti mění cesty na dovolenou

ČTK ČTK
19. 5. 2016 12:22
Více než polovina lidí se letos na dovolenou vydá autem. Už loni vzrostl o desetinu počet Čechů, kteří vyměnili cestu letadlem za jízdu po silnici. Do zemí, kam se běžně létá, vycestovalo o čtvrtinu Čechů méně. Hotely ve větší míře nahrazují penziony a kempy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Češi v poslední době výrazně mění cestovatelské zvyky. Více než polovina lidí se letos na dovolenou vydá autem. Už loni vzrostl o desetinu počet lidí, kteří vyměnili cestu letadlem za jízdu po silnici. Naopak do zemí, kam se běžně létá, vycestovalo o čtvrtinu Čechů méně. Roste i počet Čechů, kteří cestují na vlastní pěst, loni jich bylo 58 procent. Uvedla to dnes ERV Evropská pojišťovna.

"Kvůli bezpečnostní situaci a uprchlické krizi řada Čechů stráví dovolenou raději v Česku a Evropě, hotely ve větší míře nahrazují penziony a kempy. Už teď je patrný pokles zájmu o africké země a Turecko, a to v řádech desítek procent," uvedl manažer komunikace pojišťovny Vlastimil Divoký.

Autem se loni vydalo na dovolenou 50 procent Čechů, předloni to bylo 47 procent. Rostoucí zájem o zájezdy autem potvrdil tento týden i šéf Exim tours Ferid Nasr. Cestovní kancelář letos desetkrát zvýšila nabídka zájezdů vlastní dopravou do Rakouska, Itálie, Maďarska a Slovenska. "Máme obrovský nárůst poptávky u zájezdů autem," řekl.

Češi letos také vyčkávají s koupí zájezdu na poslední chvíli, chtějí se rozhodnout až podle aktuální situace v prázdninových destinacích. Délka letní dovolené se zkracuje, dvě třetiny Čechů stráví na zahraniční dovolené maximálně týden.

Přibývá individuálních turistů, kteří nevyužívají služeb cestovní kanceláře. Loni šlo o 58 procent českých turistů, letos to bude podle ERV víc. Ještě v roce 2013 tvořili individuální cestovatelé 51 procent lidí. V Německu se tento podíl pohybuje kolem 70 procent. "Problémem může být nedostatek ubytovacích míst. Evropské cestovní kanceláře totiž zareagovaly na zájem klientů a ve velkém skupují hotely v poptávaných destinacích. Na individuální klienty se tak už nemusí dostat," upozornil Divoký.

ERV vyplatila loni na škodách o 30 procent meziročně víc. Poprvé v historii pojišťovny byly škody z pojištění storna vyšší než léčebné výlohy. Lidé totiž ve velkém rušili zájezdy. "Nemoci a zranění dětí tvoří čtvrtinu všech případů léčebných výloh. Nejdražší byla léčba seniorů nad 70 let. Stála v průměru 5,5krát víc než u dětí a 3,5krát více než dospělých," dodal Divoký. Průměrná výše škody zůstala zhruba 8600 korun.

Nejvyšší frekvenci škod hlásí turisté z Egypta, kde je o 40 procent více pojistných událostí než ve druhém Bulharsku a dvakrát tolik než ve třetím Turecku. Čtvrtinu léčebných výloh tvoří gastroenteritidy, osminu nemoci horních cest dýchacích.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy