Radegast má nové dvanáctistupňové pivo, je více hořké

ČTK ČTK
25. 6. 2014 15:15
Novým pivem nazvaným Ryze Hořká 12 se chce Radegast odlišit od konkurence.
Foto: Český svaz pivovarů a sladoven

Ostrava - Pivovar Radegast uvádí na trh nové dvanáctistupňové pivo nazvané Ryze Hořká 12. Nahradí dosavadní Radegast Premium, který se v Nošovicích vařil 44 let.

Nové pivo má Radegast odlišit od konkurence. I proto se vařilo ze tří druhů moravského chmele. K zákazníkům se dostane v nejbližších dnech, sdělil ředitel pivovaru Ivo Kaňák.

Novinku na letošní léto před časem představil i konkurenční Ostravar. Zákazníkům nově nabízí Černou Barboru, což je tmavé třináctistupňové pivo.

Chmel budoucnosti

"Oproti stávajícímu pivu Radegast Premium je Ryze Hořká 12 plnější, o deset procent více hořká. Má výrazné chmelové aroma. Toho jsme dosáhli právě použitím tří vybraných druhů chmele," popsal hlavní rozdíly Kaňák, který je autorem nové receptury.

Informace o tom, kolik se vypilo dosavadní dvanáctky se značkou Radegast, pivovar nechce zveřejnit.

K vaření nového piva se podle něj používá odrůda chmele nazvaná Žatecký poloraný červeňák, Sládek a česká odrůda Saaz Late. Ta je podle představitelů Radegastu díky vysoké kvalitě považována za budoucnost českého pivovarnictví. Samotné pivo se vaří tradičním způsobem rmutováním a tekutina se postupně třikrát chmelí.

Už jsme nebyli originální

Hlavním důvodem, proč pivovar mění úspěšné pivo (Ležák Premium letos získal zlatou medaili v prestižní soutěži World Beer Cup v USA), je podle Kaňáka snaha odlišit se od konkurence. Radegast podle něj byl vždycky jedinečný svou hořkostí.

"Postupem času se další piva hořkostí přiblížila Radegastu. Naši zákazníci volali po originalitě, proto jsme recepturu upravili a pivo je nyní ještě více hořké," řekl. Dodal, že vycházel i z úspěchu sezonních piv, jako je například Radegast Extra Hořký.

Pivo se v nošovickém pivovaru vaří od roku 1970. Od roku 1999 je Radegast součástí společnosti Plzeňský Prazdroj, která patří do jedné z největších pivovarnických společností světa SABMiller.

Plzeňský Prazdroj prodal loni v Česku a na zhruba 50 zahraničních trzích téměř 9,7 milionu hektolitrů piva, o dvě procenta méně než v roce 2012. Největší vývozce českého piva ale loni zaznamenal rekordní export, a to 1,114 milionu hektolitrů piva, meziročně o pět procent vyšší.

Novinku na letošní léto před časem představil i konkurenční Ostravar. Ten nově zákazníkům nabízí Černou Barboru, což je tmavé třináctistupňové pivo. Pivo, které má 5,1 procenta alkoholu, dostalo název podle patronky horníků svaté Barbory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy