Třetině Čechů se v pandemii zhoršilo připojení. Za rychlý internet si klidně připlatí

ČTK ČTK
21. 4. 2021 14:35
Téměř třetině Čechů se loni kvůli změně návyků související s pandemií zhoršilo internetové připojení. V této souvislosti se více než 25 procent nespokojených uživatelů pokoušelo o změnu poskytovatele, ale zrealizovat tuto změnu se podařilo pouze sedmi procentům z nich. Vyplývá to z průzkumu skupiny Grant Thornton ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu mezi 6000 respondenty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

V souvislosti s pandemií koronaviru se zvýšil podíl domácností, které využívají připojení pro práci z domova, o 29 procentních bodů na 77 procent. Celkem 56 procent z dotázaných domácností používá internet pro on-line výuku.

"Málokdo si před rokem dokázal představit, jak téměř ze dne na den vzroste význam internetového připojení v našich domácnostech. Kdy se na home office přemístí nemalá část kancelářské populace, a kdy se ve stejný čas zastaví život ve školách a výuka se přesune do on-line režimu. V těchto časech se domácí internetové připojení stalo kritickým nástrojem, bez kterého se školní výuka a práce z domova neobejde. Oproti loňsku a v kontextu pandemie tak pozorujeme významný posun na trhu," uvedl partner Grant Thornton Advisory Zbyněk Bolcek.

Kontinuálně roste poptávka domácností po superrychlém internetu, který chce 58 procent respondentů. Zároveň se zvyšuje i ochota si za tyto vyšší rychlosti připlatit, 45 procent lidí je ochotno ke svým současným výdajům za internet připlatit v průměru dalších 275 korun měsíčně.

Obvyklá měsíční platba za připojení bez ohledu na rychlost se pohybuje v rozmezí 350 až 500 Kč (43 procent respondentů), nicméně zde existují významné regionální rozdíly, kdy k nejdražším krajům patří Praha a Karlovarský kraj (36 procent respondentů platí více než 500 Kč), k nejlevnějším krajům patří naopak Jihočeský a Plzeňský kraj (77 procent, resp. 55 procent respondentů platí méně než 350 Kč).

Bezdrátové připojení zůstává mezi uživateli i přes pokles dominantní s podílem 38 procent, roste ale podíl optických přípojek s rychlostí až jeden Gbit/s, které využívá 21 procent lidí. Naopak pozvolna klesá kabelový internet, který má podíl 29 procent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy