Na sociálních sítích kralují mladí Češi Evropě, ukázal průzkum Eurostatu

on on
1. 7. 2019 12:04
Mezi Evropany využívajícími sociální sítě ve věku od 16 do 24 let patří první místo Čechům. Vyplývá to z žebříčku Eurostatu, který u příležitosti Světového dne sociálních médií představil statistiku, kolik procent obyvatel různých zemí Evropské unie sítě využívá. Mezi dospělými obsadili první příčky vedle Dánů ještě Belgičani, třetí místo patří Švédům spolu s Brity.
Na obrázku - kolik času tráví dospělí na sociálních sítích.
Na obrázku - kolik času tráví dospělí na sociálních sítích. | Foto: Eurostat

Jen tři ze sta mladých Čechů nepoužívají sociální sítě, jako jsou Facebook, Twitter a Instagram. Vyplývá to z průzkumu Eurostatu, jenž vyšel k Mezinárodnímu dni sociálních médií, který připadá na poslední červnový den.

Podle Eurostatu mezi mladými (16 až 24 let) tráví čas na sociálních sítích v průměru devět z deseti obyvatel Evropské unie, konkrétně 88 procent. První místo s 97 procenty obsadili shodně Češi, Dánové a Chorvati. Na chvostu žebříčku skončili Francouzi se 77 procenty. Data vychází z loňského roku

"Míra aktivity na sociálních sítích je dána více faktory. Roli hraje přístup k internetu nebo chytrým mobilním telefonům, který je například v Itálii v rámci EU poměrně nízký. Do výsledků ale promlouvají také kulturně-historické faktory, které se promítají třeba do obav ze ztráty soukromí či anonymity," vysvětluje hlavní ekonom Czech fund Lukáš Kovanda.

Podle něj je důležitá i gramotnost ve využívání moderních informačních a komunikačních technologií, která je obecně vyšší u mladších lidí. "Aktivitou na sociální síti se přitom rozumí zejména vytvoření uživatelského profilu a umísťování zpráv, fotografií a podobně," dodává Kovanda.

Ve věku od 16 do 74 let patří prvenství Dánům (79 procent), druhé místo má Belgie (73 procent) a bronz si dělí Švédové s Brity (shodně po sedmdesáti procentech). Průměr v EU činí 56 procent, přičemž nejméně sociální sítě využívají lidé ve Francii (42 procent).

Zajímavé je i srovnání mezi lidmi ve věku mezi 65 až 74 lety. Průměrně jeden z pěti seniorů je aktivní na sociálních sítích, přičemž mezi Dány je to 46 procent. Naopak v Bulharsku využívá Facebook, Twitter nebo Instagram jen osm procent dotazovaných.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy