Na sociálních sítích kralují mladí Češi Evropě, ukázal průzkum Eurostatu

on on
1. 7. 2019 12:04
Mezi Evropany využívajícími sociální sítě ve věku od 16 do 24 let patří první místo Čechům. Vyplývá to z žebříčku Eurostatu, který u příležitosti Světového dne sociálních médií představil statistiku, kolik procent obyvatel různých zemí Evropské unie sítě využívá. Mezi dospělými obsadili první příčky vedle Dánů ještě Belgičani, třetí místo patří Švédům spolu s Brity.
Na obrázku - kolik času tráví dospělí na sociálních sítích.
Na obrázku - kolik času tráví dospělí na sociálních sítích. | Foto: Eurostat

Jen tři ze sta mladých Čechů nepoužívají sociální sítě, jako jsou Facebook, Twitter a Instagram. Vyplývá to z průzkumu Eurostatu, jenž vyšel k Mezinárodnímu dni sociálních médií, který připadá na poslední červnový den.

Podle Eurostatu mezi mladými (16 až 24 let) tráví čas na sociálních sítích v průměru devět z deseti obyvatel Evropské unie, konkrétně 88 procent. První místo s 97 procenty obsadili shodně Češi, Dánové a Chorvati. Na chvostu žebříčku skončili Francouzi se 77 procenty. Data vychází z loňského roku

"Míra aktivity na sociálních sítích je dána více faktory. Roli hraje přístup k internetu nebo chytrým mobilním telefonům, který je například v Itálii v rámci EU poměrně nízký. Do výsledků ale promlouvají také kulturně-historické faktory, které se promítají třeba do obav ze ztráty soukromí či anonymity," vysvětluje hlavní ekonom Czech fund Lukáš Kovanda.

Podle něj je důležitá i gramotnost ve využívání moderních informačních a komunikačních technologií, která je obecně vyšší u mladších lidí. "Aktivitou na sociální síti se přitom rozumí zejména vytvoření uživatelského profilu a umísťování zpráv, fotografií a podobně," dodává Kovanda.

Ve věku od 16 do 74 let patří prvenství Dánům (79 procent), druhé místo má Belgie (73 procent) a bronz si dělí Švédové s Brity (shodně po sedmdesáti procentech). Průměr v EU činí 56 procent, přičemž nejméně sociální sítě využívají lidé ve Francii (42 procent).

Zajímavé je i srovnání mezi lidmi ve věku mezi 65 až 74 lety. Průměrně jeden z pěti seniorů je aktivní na sociálních sítích, přičemž mezi Dány je to 46 procent. Naopak v Bulharsku využívá Facebook, Twitter nebo Instagram jen osm procent dotazovaných.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš, v druhém by ho ale porazil Pavel, ukázal průzkum

V prvním kole prezidentské volby podle modelu aktuálního volebního modelu agentury Median dál vede Andrej Babiš, druhé kolo by ale vyhrál Petr Pavel. Na třetí místo se posunuli Marek Hilšer a Danuše Nerudová.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy