Polovina Čechů je ochotná se kvůli práci přestěhovat. Preferují USA a Německo

ČTK ČTK
27. 10. 2019 8:25
Polovina Čechů je ochotná se kvůli práci přestěhovat, možnosti kariérního růstu a rovnováha mezi soukromým a pracovním životem je pro 52 procent Čechů argumentem pro stěhování za prací, a to i do zahraničí.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Nejlákavější jsou pro většinu Čechů pracovní nabídky z Německa. Vyplývá to z průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad.

Na 43 procent českých zaměstnanců by se za prací stěhovalo jen v případě výrazně vyšší mzdy a 35 procent v případě nabídky smysluplné práce. V případě práce v zahraničí by Češi nejradši volili nejbližší sousedy Česka, na prvním místě Německo, následované Rakouskem a Slovenskem.

V celosvětovém měřítku respondenti průzkumu označili jako tři preferované země Spojené státy americké (28 procent), Německo (25 procent) a Austrálii (22 procent). Většina respondentů by raději zůstala v blízkosti svého domovského regionu nebo žila a pracovala v zemi, kde lidé hovoří stejným či podobným jazykem (Slovensko v případě Čechů, USA pro Brity, Austrálie pro občany USA).

I když je 61 procent českých zaměstnanců ochotných za zajímavou prací dojíždět, pokud by si mohli vybrat, raději zvolí zaměstnání v docházkové vzdálenosti od svého domova.

"Dlouhá doba dojíždění patří podle všech našich průzkumů mezi pět hlavních důvodů pro změnu zaměstnání. Motivace k dojíždění nebo dokonce přestěhování musí být tedy skutečně výrazná, například růst mzdy o desítky procent," uvedl generální ředitel Randstadu Jacek Kowalak.

ČR nyní láká pracovníky ze zahraničí. Z pohledu českých zaměstnanců je to důsledek nedostatku lidských zdrojů na českém pracovním trhu, nikoliv snaha o cílené budování národnostně různorodých týmů. Téma diverzity na pracovišti tak zatím čeští zaměstnanci neřeší. Na 47 procent respondentů průzkumu uvedlo, že rádo pracuje s lidmi z jiných kultur.

"Je zřejmé, že hlavní motivací pro nábor pracovníků z ciziny je právě vyčerpaný český trh práce. Hledají se jak manuální pracovníci, tak i kvalifikovaní experti pro kancelářské profese. V některých oborech již cizinci tvoří podstatné procento zaměstnanců, je proto s podivem, že mezi Čechy stále vládne jakási zdrženlivost a uzavřenost. Radost z práce s lidmi z jiných zemí a kultur u nás projevil druhý nejnižší počet respondentů ze všech zkoumaných zemí a i ochota pracovat v zahraničí je o desítky procent nižší než v okolních zemích," upozornil Kowalak.

Průzkum společnosti Randstad zahrnuje 34 zemí po celém světě. Minimální velikost zkoumaného vzorku je 400 respondentů za každou zemi.

Video: Nepotřebujeme maséry a manažery golfu, nemá kdo vyrábět, bude to dramatické, říká Vondrák

Máme problém nasytit trh práce v oborech, které jsou potřebné, musíme se starat o to, aby kraje prosperovaly, říká poslanec ANO a hejtman Ivo Vondrák. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 47 minutami

O'Connor se na Giru dočkal na druhý pokus etapového triumfu

Australský cyklista Ben O'Connor vybojoval po dalším úniku na Giru d'Italia nejcennější etapový vavřín v kariéře. Jezdec stáje NTT, jenž v úterý podlehl ve finiši uprchlíků Janu Tratnikovi, tentokrát v závěrečném stoupání do Madonny di Campiglio všem soupeřům ujel a vítězství slavil s půlminutovým náskokem. Růžový dres lídra opět uhájil Joao Almeida.

O'Connor se pohyboval v původně až devatenáctičlenné skupině uprchlíků, která se postupně ztenčovala. Zhruba osm kilometrů před cílem zaútočil a na vrchol dojel s náskokem 31 sekund před Rakušanem Hermannen Pernsteinerem, jenž se vydal za ním na stíhací jízdu. Třetí skončil s odstupem 70 sekund Thomas De Gent z Belgie.

Hlavní favorité na O'Connora ztratili více než pět minut a během etapy se třemi těžkými vrcholy první kategorie se kontrolovali navzájem. Almeida až do konce bez problémů veškeré náznaky nástupů likvidoval. Dvaadvacetiletý Portugalec, jenž se do růžového dresu oblékl už po 3. etapě, má v čele průběžného pořadí dál náskok 17 sekund před Wilcem Keldermanem z Nizozemska.

Další těžká zkouška ale Almeidu čeká ve čtvrtek, kdy je na programu opět náročná horská etapa, která vyvrcholí ikonickým stoupáním na Stelvio.

Další zprávy