Průmysl roste nad očekávání, tradičně ho táhnou automobilky

Radek Bednařík
8. 6. 2015 10:15
Česká ekonomika zůstává nejprůmyslovější zemí v celé EU. Z pohledu podílu průmyslu na celém HDP nemá konkurenci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Průmyslová výroba v Česku během dubna zrychlila. Ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku vyrobil tuzemský průmysl o 4,3 procenta více. Meziměsíčně pak objem výroby vzrostl o osm desetin procenta. Průmysloví výrobci v dubnu získali o 6,1 procenta více zakázek než za stejný měsíc v roce 2014.

Vyplývá to z pondělních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). Dubnová čísla překonala odhady analytiků. Ti podle agentury Reuters očekávali, že výkon průmyslu bude v dubnu o tři desetiny procentního bodu nižší.

Statistický úřad mírně revidoval i čísla za březen - podle zpřesněných údajů rostla průmyslová produkce v tomto měsíci o 6,3 procenta meziročně. Původně ČSÚ udával číslo o jednu desetinu procentního bodu nižší.

I v dubnu táhl průmyslovou výrobu - jako již tradičně - automobilový průmysl. Ten se na meziročním růstu podílel více než jednou čtvrtinou. Samotná produkce automobilek pak v meziročním srovnání vzrostla o 8,3 procenta.

“Česká ekonomika zůstává nejprůmyslovější zemí v celé EU. Z pohledu podílu průmyslu na celém HDP nemá rozhodně konkurenci. Je rovněž velmi pravděpodobné, že se tento podíl nadále zvyšuje a současně i roste závislost celého hospodářství na automobilkách. Rostoucí průmysl se stal i významným tvůrcem nových pracovních míst a podílí se tak na zlepšování situace na trhu práce,” tvrdí Petr Dufek, hlavní ekonom ČSOB.

Dařilo se i výrobě plastů

Výrazně si také polepšila výroba pryžových a plastových výrobků (meziroční růst o více než 12 procent) a také produkce kovových konstrukcí (meziroční růst o více než osm procent).

Pohoršily si naopak těžební společnosti - jejich produkce v dubnu meziročně klesla o více než deset procent - a také výroba nápojů (pokles o 9,4 procenta) a zpracování dřeva (pokles o 5,4 procenta).

Zakázky získávali průmysloví producenti především v Česku. Zatímco ty zahraniční meziročně vzrostly o necelých pět procent, tuzemské se zvýšily o téměř devět procent. Stejně jako ve výrobě se na růstu zakázek nejvíce podílely automobilky - z celkového navýšení o více než šest procent připadlo na výrobu automobilů více než dvě procenta.

“Dubnový růst zahraničních zakázek o pět procent zřejmě představuje určitou korekci po více než 13% březnovém růstu, a v příštím měsíci tak očekáváme opět oživení jejich růstu,” říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Průmysl pokračoval i v dubnu v nabírání nových pracovníků. Jejich počet se meziročně zvýšil o 3,3 procenta. Jejich průměrná mzda dosáhla 28 349 korun, což představuje meziroční zvýšení o 3,4 procenta.

Stavebnictví se na jaře daří

Stavaři mají letos zatím dobrou sezonu. Jejich produkce v dubnu meziročně vzrostla o 10,2 procenta. Statistický úřad pak revidoval údaje za březen - a podle nových čísel si stavebnictví výrazně polepšilo. Březnový růst produkce dosáhl v březnu jedenácti procent - dřívější odhady ČSÚ udávaly růst o zhruba dvě a půl procenta nižší.

Podle Jiřího Vacka, ředitele analytické společnosti CEEC Research, stavebnictví pokračuje v nastartovaném oživení. “Sektoru pomohly jak nové zakázky od soukromých investorů, tak i uzavřené a zadané veřejné zakázky z minulého roku. Jejich objem totiž v roce 2014 vzrostl až o pětinu,” říká Vacek.

Nicméně upozorňuje na možné riziko - aktuálně totiž klesá objem nově zadaných veřejných zakázek. “Za leden až duben poklesl o osm procent. To by mohlo ovlivnit vývoj sektoru v druhé polovině letošního roku,” říká Vacek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy