Průmysl, maloobchod, sociální péče. Testy ve firmách by se týkaly 2400 zaměstnavatelů

ČTK ČTK
1. 3. 2021 16:45
Povinné testování na nemoc covid-19 ve firmách s více než 250 pracovníky by se podle Hospodářské komory ČR (HK ČR) týkalo 2400 zaměstnavatelů. Nejvíce takových firem je ve zpracovatelském průmyslu. Dnes o tom informoval mluvčí komory Miroslav Diro.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

O povinném testování má v pondělí jednat vláda. Podle nedělního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) by firmy s více než 250 zaměstnanci mohly mít povinnost testovat zaměstnance už tento týden. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) pracuje v podnicích s 250 a více zaměstnanci asi 1,3 milionu lidí.

V případě schválení by se testovací povinnost mohla podle HK ČR týkat 2400 zaměstnavatelů s více než 250 pracovníky. "Platí, že mezi největší zaměstnavatele v zemi patří stát a veřejná správa nebo kupříkladu i vysoké školy," poznamenal Diro.

Komora uvádí, že nejvíc firem s více než 250 zaměstnanci podniká ve zpracovatelském průmyslu, a to 930. Ve velkoobchodu a maloobchodu působí 240 zaměstnavatelů s více než 250 pracovníky. Dalších 220 je podle komory ve zdravotnictví a sociální péčí. Shodně po 190 zaměstnavatelích s více než 250 pracovníky působí v administrativě, stejně jako ve veřejné správě a obraně.

Komora dnes uvedla, že podnikatelé jsou připraveni masově testovat své zaměstnance. Povinnost ale musí být legislativně ukotvena tak, aby řešila i případy, kdy se pracovníci budou testování organizovanému zaměstnavatelem bránit. Stát také musí zabezpečit dostupnost antigenních testů v potřebném množství.

Výdaje na testování by měly být zaměstnavatelům plně kompenzovány, vyzývá HK ČR. "Nejde přitom jen o zabezpečení logistiky a průběhu testování v podnicích, ale také o výdaje spojené s likvidací potenciálně infekčního odpadu," uvedla komora.

Kabinet od pondělí spustil plošné testování ve firmách, zatím na dobrovolné bázi. Zaměstnavatel má pouze povinnost pracovníka s pozitivním testem nahlásit závodnímu nebo obvodnímu lékaři, případně místní hygienické stanici. Firmy mohou testy nakupovat od dodavatelů, které schválí ministerstvo zdravotnictví. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jsou zatím ve větším množství dostupné jen testy, které objednalo ministerstvo vnitra pro použití ve školách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy