Průmysl loni zpomalil. Brzdí ho nedostatek zaměstnanců, produktivita práce klesla

ČTK Roman Šitner, ČTK
Aktualizováno 7. 2. 2017 9:51
Průmyslová výroba v Česku loni meziročně stoupla o 2,9 procenta. V samotném prosinci tuzemský průmysl zpomalil růst na 2,7 procenta z listopadového růstu o sedm procent. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Průměrná mzda v průmyslu vzrostla na 29 376 korun. Statistici vydali také roční výsledky stavebnictví, které loni kleslo.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Rok 2016 znamenal pro český průmysl zpomalení. Výroba nerostla tak rychle jako v letech 2014 a 2015. Podle Českého statistického úřadu průmysl loni vzrostl o 2,9 procenta, v samotném prosinci pak došlo ke zlepšení o 2,7 procenta. To je méně, než bylo běžné v předchozích letech.

Tržby firem loni vzrostly jen o jediné procento. Kvůli tomu ale zvýšily počet svých zaměstnanců bezmála o tři procenta a téměř o čtyři procenta jim zvýšily mzdy. Celkové náklady na pracovní sílu byly o 6,7 procenta vyšší, produktivita práce tak klesla.

Průměrná mzda v průmyslu vzrostla na 29 376 korun. Podniky moc jiných možností neměly, na trhu je nedostatek vhodných pracovních sil, a začaly se o ně proto mezi sebou přetahovat. "Nedostatek zaměstnanců se stává stále větším problémem pro další expanzi tohoto našeho největšího odvětví," říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Oboru dál pomáhá hlavně závislost na automobilovém průmyslu. Výroba aut a jejich dílů rostla s výjimkou období celozávodní dovolené ve Škodě Auto po celý rok rychleji než ostatní odvětví. I v nich se ale auta projevují. Například textilní průmysl nebo výroba plastů jsou stále více závislé právě na automobilkách.

Celý průmysl dál stojí na zahraničních trzích. Tržby z prodeje na domácím trhu loni dokonce klesly. Znát je to i na zahraničním obchodě. V roce 2016 ve srovnání s rokem 2015 stoupl v přeshraničním pojetí vývoz o 2,3 procenta, zatímco dovoz klesl o 0,2 procenta.

Česko dál zůstává zemí s nadprůměrným podílem průmyslové výroby na ekonomice. V roce 2015 šlo o 37,5 procenta.

Stavebnictví loni kleslo

Statistici dnes zveřejnili také statistiku stavební produkce za loňský rok. Ta se v Česku se loni meziročně snížila reálně o 7,6 procenta. Kleslo pozemní i inženýrské stavitelství. V prosinci pak stavebnictví meziročně vzrostlo o 1,9 procenta, hlavně díky pozemním stavbám.

Za loňský rok produkce pozemního stavitelství klesla o 3,3 procenta, inženýrské stavitelství pak dokonce o 16 procent. Počet zakázek stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci vzrostl o 27 procent, podniky jich v tuzemsku uzavřely 61 508.

Celková hodnota těchto zakázek meziročně ale klesla o 1,9 procenta na 183,8 miliardy korun. Zatímco v pozemním stavitelství zakázky vzrostly o 21 procent na 85,6 miliardy, v inženýrském stavitelství se snížily o 15,7 procenta na 98,2 miliardy korun. Průměrná hodnota nově uzavřené stavební zakázky činila tři miliony korun a byla meziročně o 22,8 procenta nižší.

Ke konci roku měly stavební podniky smluvně uzavřeno 19 200 zakázek, což je růst o více než 40 procent. Tyto zakázky představovaly zásobu dosud neprovedených stavebních prací v celkové hodnotě 128,3 miliardy korun, meziročně o 2,5 procenta více.

Počet vydaných stavebních povolení loni vzrostl o 3,6 procenta na 83 340. Orientační hodnota těchto staveb byla 284,3 miliardy korun, a v porovnání s rokem 2015 se tak zvýšila o 11,5 procenta.

Podlahová plocha loni povolených nových budov činila více než šest milionů metrů čtverečních, což v meziročním srovnání znamená růst o 13,5 procenta. Počet zahájených bytů se zvýšil o 3,2 procenta na 27 224 bytů. Počet zahájených bytů v rodinných domech vzrostl o 15,6 procenta, v bytových domech byl pokles o 14,3 procenta. Statistici evidují 27 333 dokončených bytů, o 8,9 procenta více než v roce 2015. V rodinných domech to byl růst o 4,8 procenta, v bytových domech o 22,7 procenta.

V posledním měsíci loňského roku produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 5,1 procenta, produkce inženýrského stavitelství naopak o šest procent klesla.

 

Právě se děje

Další zprávy