Průmysl budoucnosti. Strojírenský veletrh se zaměří na automaty, roboty a digitalizaci

ČTK ČTK
9. 9. 2015 12:13
Hlavním tématem letošního mezinárodního strojírenského veletrhu, který v pondělí začne v Brně, je vize průmyslu v budoucnosti. Akce se zaměří na masivní automatizaci, robotizaci a digitalizaci v tomto odvětví. Vystavovat zde bude celkem 1504 firem z 32 zemí, důležitost akce má zvýraznit i výjezdní zasedání vlády. V roli speciálních hostů se pak představí Korea a čínská provincie Che-pej.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: TPCA

Brno - Mezinárodní strojírenský veletrh, který začíná v pondělí v Brně, má ukázat vizi průmyslu v budoucnosti. Firmy předvedou mimo jiné novinky související s masivní automatizací, robotizací a digitalizací. Na veletrhu bude vystavovat 1504 firem z 32 zemí. Téměř polovina firem je ze zahraničí. Novinářům to dnes řekli zástupci Veletrhů Brno.

Podle generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše firmy už nešetří na marketingu tolik jako v minulosti, kdy řešily i rozměr své expozice. Letos naopak přidávají metry svých stánků a některé firmy se na veletrh vrací. Podle Kuliše význam veletrhu letos podtrhuje zasedání vlády, které se v Brně v pondělí dopoledne uskuteční, na veletrh přijede i prezident Miloš Zeman. "Budeme mít hvězdné obsazení, nepamatuji si, že by zde zasedala vláda," uvedl Kuliš. Zeman a ekonomičtí ministři budou v pondělí i na tradičním sněmu Svazu průmyslu a dopravy.

Hlavním tématem veletrhu je podle Kuliše takzvaný Průmysl 4.0. Odborníci se shodují, že s nastupující masivní automatizací, robotizací a digitalizací nastává změna stávajících výrobních, ale také logistických a obchodních procesů, která v nejbližších 20 letech výrazně zefektivní průmyslovou výrobu. Jak bude vypadat průmysl budoucnosti, předvedou na veletrhu například výrobky firem Siemens nebo Bosch, dodal šéf brněnských veletrhů.

V roli speciálních hostů letošního 57. ročníku se představí Korea a čínská provincie Che-pej. V expozici na ploše 90 metrů čtverečních bude vystavovat devět korejských firem, zejména energetické společnosti, obráběcí podniky a výrobce materiálů a komponentů pro strojírenství. V pavilonu Z návštěvníci najdou Che-pej Pavillion - společnou expozici osmi vystavovatelů z této čínské provincie.

Součástí veletrhu budou projekty věnované budoucnosti průmyslových technologií a také několika desítek doprovodných konferencí a seminářů, například Mezinárodní veletrh Transport a Logistika.

Některé firmy se na veletrh vrací po několika letech. Příkladem je Parker Hannifin, který bude v Brně po šestileté pauze. Firma z oblasti hydrauliky představí ucelený systém hydraulických hadic a koncovek GlobalCore vhodný pro všechny pracovní tlaky a světlosti se špičkovými parametry. Po delší pauze bude na veletrhu i tradiční brněnská strojírna Královopolská.

Tuzemský výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS poprvé představí na veletrhu inovované soustružnické centrum, které rozšíří možnosti obrábění dílců. Jde o návrat ke kořenům Kovosvitu jako dodavatele spolehlivých a tuhých soustruhů s extrémní životností.

Mezinárodní strojírenský veletrh patří k největším výstavním akcím ve střední Evropě. Loni bylo na brněnském výstavišti společně s doprovodnými veletrhy 1636 vystavujících firem z 31 zemí, ze zahraničí přijelo 40 procent z nich. Výstaviště navštívilo 76 155 lidí z 53 zemí. Podle Jiřího Rouska z Veletrhů Brno organizátoři předpokládají, že letos přijde stejně nebo ještě více lidí než loni.

Letos se strojírenský veletrh obejde bez specializovaných doprovodných veletrhů IMT, Plastex, Fondex, Profintech a veletrhu svařovací techniky Welding. Ty se konají jednou za dva roky ve stejném termínu a strojírenský veletrh doplňují. Účast firem bude proto nižší než loni.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
Další zprávy