Průměrný nákup v IKEA přijde na 1313 korun, tržby rostou

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
6. 11. 2014 13:28
IKEA v Česku zvýšila tržby o 4,6 procenta na 7,7 miliardy korun.
Foto: Filip Jandourek/Economia

Praha - Za jeden nákup v obchodních domech IKEA platí Češi v průměru 1313 korun. Jejich průměrná útrata se meziročně zvýšila o téměř čtyři procenta. Vyplývá to z výsledků řetězce za uplynulý finanční rok, který firma počítá od září 2013 do srpna 2014.

Tržby největšího tuzemského obchodu s montovaným nábytkem v Česku stouply meziročně o 4,6 procenta na 7,7 miliardy korun. Hospodářský výsledek, tedy výši zisku či ztráty, firma neuvedla.

"Čísla dokazují, že trh s bytovým zařízením oživuje. Pozitivní trend podporuje i vyšší zájem Čechů o vlastní bydlení a nové byty,“ říká generální ředitel IKEA pro Českou republiku, Maďarsko a Slovensko Marek Feltl.

Celkem 5,5 milionu zákazníků

V tuzemských obchodních domech IKEA v uplynulém fiskálním roce nakupovalo  5,5 milionu zákazníků, což je o procento více než v předchozím období.

Rozrostly se i řady věrných zákazníků, tedy držitelů karty IKEA Family - ke konci srpna jich bylo 1,1 milionu.  Pro porovnání, největší zákaznický program Tesco Clubcard sdružuje 2,1 milionu zákazníků.

E-shop a nové obchody

K současným čtyřem obchodním domům (dva v Praze, jeden v Brně a v Ostravě) plánuje IKEA přidat další, a to v krajských městech, jako je Plzeň, Hradec Králové nebo České Budějovice. O těchto plánech hovořila už dříve, termín otevření ale ani tentokrát neupřesnila.

Novinkou mají být menší prodejny v centrech měst, kde by IKEA nabízela jen část sortimentu. Na tomto konceptu firma v současné chvíli pracuje. Malé obchody by mohly sloužit mimo jiné jako výdejní místa pro e-shop, který chce IKEA spustit v roce 2016.

"Výdejní místo může být námi pronajatý prostor, ale může ho provozovat také někdo jiný, třeba logistická firma,“ řekl Feltl letos v červenci Hospodářským novinám. Zásilku by si mohli zákazníci vyzvednout třeba i na benzinových pumpách.

IKEA už v některých zemích e-shop provozuje, v Česku má ale využít zcela novou platformu, která se nyní bude spouštět třeba ve Velké Británii. Ve státech, kde už e-shopy běží, mají až 12procentní podíl na tržbách řetězce.

V souvislosti se spuštěním e-shopu v Česku bude IKEA muset investovat do rozšíření skladovací plochy. Společnost nedávno schválila stavbu nového výdejního skladu v Ostravě, uvažuje se také o výstavbě distribučního skladu pro celou střední Evropu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy