Mimořádná zpráva

Lidé pracující pro automobilky vydělají o třetinu víc než jinde. Průměr je 41 tisíc

ČTK ČTK
21. 2. 2019 9:07
Průměrná měsíční mzda v automobilovém průmyslu loni vzrostla o 8,7 procenta na téměř 41 tisíc, a byla tak 31 procent nad průměrem v zemi. Počet zaměstnanců stoupl o 3,8 procenta na 133 tisíc lidí. Informace uvedlo Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) s odkazem na údaje svých členských firem.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jiří Koťátko

Růst mezd i počtu zaměstnanců zaznamenali jak finální výrobci, tak i dodavatelé a ostatní firmy a organizace. Výrazněji rostly počty zaměstnanců i mzdy ve skupině finálních výrobců, kde průměrná mzda přesáhla 50 700 korun. Průměr u výrobců dílů a součástek byl 35 555 korun měsíčně.

"Za pozitivní zprávu považuji skutečnost, že tuzemský automobilový průmysl i v roce 2018, kdy se zejména v závěru roku začalo projevovat zpomalení na globálních trzích, dokázal generovat nová pracovní místa," uvedl výkonný ředitel AutoSAP Zdeněk Petzl.

Výroba osobních aut v Česku se loni zvýšila o 1,7 procenta na nový rekord 1,437 milionu vozů. Rostla pátý rok v řadě.

Průměrná hrubá mzda v Česku se ve třetím čtvrtletí 2018 meziročně zvýšila téměř o 2, 5 tisíce korun na 31, 5 tisíc korun. Nominální nárůst tak činil 8,5 procenta. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent. Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,8 procenta na 27 719 korun.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 50 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy