Kvůli energetickým průkazům budov padly první pokuty

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
13. 4. 2014 8:40
Státní energetická inspekce od začátku roku provedla 15 kontrol průkazů energetické náročnosti budov. Šest kontrolovaných průkaz nemělo.
Průkaz energetické náročnosti budov
Průkaz energetické náročnosti budov | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Majitelé domů a bytů musí při prodeji nebo pronájmu předložit průkaz energetické náročnosti budov. Tato povinnost sice platí od loňského dubna, ale řada lidí o ní dosud neví. Tolerance inspektorů přitom skončila, padly první pokuty.

Zmatky totiž loni způsobil tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS, když prezentoval návrh na odložení této povinnosti. Ten ale nakonec neprošel legislativním procesem - i kvůli předčasnému pádu tehdejší vlády.

Podle odborníků mohou být lidí či právnických osob, kteří věřili v odklad nebo zmírnění kontroverzní povinnosti, tisíce.

Kontroly začaly na podzim

„Povinnost plynoucí z novely zákona o hospodaření energií prohlášením bývalého ministra Kuby nezanikla. Toto prohlášení ale bohužel způsobilo, že se řada lidí začala domnívat, že průkaz nepotřebují,“ říká Jana Kubáňová, mluvčí aliance Šance pro budovy, podporující energeticky úsporné stavebnictví.

Zmatků si je vědoma i Státní energetická inspekce. I proto několik měsíců vyčkávala, než začala průkazy kontrolovat.

„Vzhledem k nejasné situaci v této oblasti jsme zahájili kontroly až ve třetím čtvrtletí loňského roku,“ říká Petr Holoubek pověřený řízením inspekce.

Do konce loňského roku provedla inspekce celkem 74 prověrek, přičemž ani v jednom případě nepřišla na porušení zákona.

„Odlišná situace nastala v letošním roce, kdy u patnácti zahájených a ukončených kontrol bylo v šesti případech zjištěno porušení příslušného ustanovení zákona o hospodaření energií,“ informuje Holoubek.

Podle něj jsou mezi těmi, kterým chyběl energetický průkaz, i fyzické osoby.

Za nedodržení zákona lidem hrozí pokuta od 50 do 100 tisíc korun, u právnických osob až 200 tisíc korun.

Nečekala jsem to

„Něco takového jsem absolutně nečekala. Myslela jsem si, že energetický průkaz nepotřebuji,“ říká jedna z pokutovaných majitelek nemovitosti, paní Pavelková ze Stránčic u Říčan.

A takových případů mohou být podle odhadů firmy Comfort Space, která je jedním z poskytovatelů energetických průkazů, stovky, možná i tisíce.

„Podle dalších informací budou tyto kontroly pokračovat. Podobných případů pak mohou být stovky, možná tisíce. Je totiž bohužel běžnou praxí, že prodávající energetický průkaz nenechá vystavit, pokud si ho kupující přímo nevyžádá,“ předpokládá šéf společnosti Luděk Lošťák.

Zatímco v období od ledna do dubna loňského roku vydávala firma stovky průkazů měsíčně, po prohlášení ministra se poptávka snížila na desítky kusů měsíčně.

Průkazy jako podmínka dotací pro ČR

Současné vedení ministerstva průmyslu a obchodu si komplikace uvědomuje, změně zákona ale podle něj brání evropská legislativa.

„Varianta zavedení možnosti nahrazení průkazu vyúčtováním spotřeb energií se dříve jevila jako vhodná, mezitím však došlo k zásadní změně ve vnímání zavádění evropských směrnic,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Tomáš Loskot.

Zásadní zlom podle Loskota přišel ve chvíli, kdy Evropská komise podmínila alokaci finančních prostředků do operačních programů na období do roku 2020 správnou transpozicí směrnic včetně směrnice ustanovující průkazy.

I přes tuto překážku se ale ministerstvo podle svých slov pokusí pravidla pro předkládání energetických průkazů změnit.

„Stojíme za názorem, že současná povinnost mít zpracovaný průkaz je v určitých případech příliš zatěžující, což ostatně ukázala praxe,“ říká Loskot.

Resort tak plánuje předložit novelu zákona o hospodaření energií, jejíž součástí je i zmírnění povinnosti zpracovat průkaz především pro rodinné domy. „Nelze však říct, v jaké podobě a zda vůbec tato úprava projde legislativním procesem,“ uzavírá Loskot.

Družstevní byty mají výjimku

Průkaz energetické náročnosti si musí podle zákona nechat zpracovat každý, kdo staví nový rodinný dům, prodává starší rodinný dům, kdo ho nově pronajímá nebo kdo renovuje více než čtvrtinu obálky. To samé pak platí pro bytové domy.  

Výjimku tvoří například družstevní byty, na které se povinnost - vzhledem k tomu, že jde o převod práva k užívání a nikoli prodej - nevztahuje.

Odklad do roku 2016 pak mají majitelé bytů při prvním nájmu. Ti mohou - namísto energetického průkazu - zatím dokládat objem spotřebovaných energií za poslední tři roky. A právě tuto výjimku chtěl ministr Kuba aplikovat na prodej či pronájem všech starších bytů a domů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy