Kvůli energetickým průkazům budov padly první pokuty

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
13. 4. 2014 8:40
Státní energetická inspekce od začátku roku provedla 15 kontrol průkazů energetické náročnosti budov. Šest kontrolovaných průkaz nemělo.
Průkaz energetické náročnosti budov
Průkaz energetické náročnosti budov | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Majitelé domů a bytů musí při prodeji nebo pronájmu předložit průkaz energetické náročnosti budov. Tato povinnost sice platí od loňského dubna, ale řada lidí o ní dosud neví. Tolerance inspektorů přitom skončila, padly první pokuty.

Zmatky totiž loni způsobil tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS, když prezentoval návrh na odložení této povinnosti. Ten ale nakonec neprošel legislativním procesem - i kvůli předčasnému pádu tehdejší vlády.

Podle odborníků mohou být lidí či právnických osob, kteří věřili v odklad nebo zmírnění kontroverzní povinnosti, tisíce.

Kontroly začaly na podzim

„Povinnost plynoucí z novely zákona o hospodaření energií prohlášením bývalého ministra Kuby nezanikla. Toto prohlášení ale bohužel způsobilo, že se řada lidí začala domnívat, že průkaz nepotřebují,“ říká Jana Kubáňová, mluvčí aliance Šance pro budovy, podporující energeticky úsporné stavebnictví.

Zmatků si je vědoma i Státní energetická inspekce. I proto několik měsíců vyčkávala, než začala průkazy kontrolovat.

„Vzhledem k nejasné situaci v této oblasti jsme zahájili kontroly až ve třetím čtvrtletí loňského roku,“ říká Petr Holoubek pověřený řízením inspekce.

Do konce loňského roku provedla inspekce celkem 74 prověrek, přičemž ani v jednom případě nepřišla na porušení zákona.

„Odlišná situace nastala v letošním roce, kdy u patnácti zahájených a ukončených kontrol bylo v šesti případech zjištěno porušení příslušného ustanovení zákona o hospodaření energií,“ informuje Holoubek.

Podle něj jsou mezi těmi, kterým chyběl energetický průkaz, i fyzické osoby.

Za nedodržení zákona lidem hrozí pokuta od 50 do 100 tisíc korun, u právnických osob až 200 tisíc korun.

Nečekala jsem to

„Něco takového jsem absolutně nečekala. Myslela jsem si, že energetický průkaz nepotřebuji,“ říká jedna z pokutovaných majitelek nemovitosti, paní Pavelková ze Stránčic u Říčan.

A takových případů mohou být podle odhadů firmy Comfort Space, která je jedním z poskytovatelů energetických průkazů, stovky, možná i tisíce.

„Podle dalších informací budou tyto kontroly pokračovat. Podobných případů pak mohou být stovky, možná tisíce. Je totiž bohužel běžnou praxí, že prodávající energetický průkaz nenechá vystavit, pokud si ho kupující přímo nevyžádá,“ předpokládá šéf společnosti Luděk Lošťák.

Zatímco v období od ledna do dubna loňského roku vydávala firma stovky průkazů měsíčně, po prohlášení ministra se poptávka snížila na desítky kusů měsíčně.

Průkazy jako podmínka dotací pro ČR

Současné vedení ministerstva průmyslu a obchodu si komplikace uvědomuje, změně zákona ale podle něj brání evropská legislativa.

„Varianta zavedení možnosti nahrazení průkazu vyúčtováním spotřeb energií se dříve jevila jako vhodná, mezitím však došlo k zásadní změně ve vnímání zavádění evropských směrnic,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Tomáš Loskot.

Zásadní zlom podle Loskota přišel ve chvíli, kdy Evropská komise podmínila alokaci finančních prostředků do operačních programů na období do roku 2020 správnou transpozicí směrnic včetně směrnice ustanovující průkazy.

I přes tuto překážku se ale ministerstvo podle svých slov pokusí pravidla pro předkládání energetických průkazů změnit.

„Stojíme za názorem, že současná povinnost mít zpracovaný průkaz je v určitých případech příliš zatěžující, což ostatně ukázala praxe,“ říká Loskot.

Resort tak plánuje předložit novelu zákona o hospodaření energií, jejíž součástí je i zmírnění povinnosti zpracovat průkaz především pro rodinné domy. „Nelze však říct, v jaké podobě a zda vůbec tato úprava projde legislativním procesem,“ uzavírá Loskot.

Družstevní byty mají výjimku

Průkaz energetické náročnosti si musí podle zákona nechat zpracovat každý, kdo staví nový rodinný dům, prodává starší rodinný dům, kdo ho nově pronajímá nebo kdo renovuje více než čtvrtinu obálky. To samé pak platí pro bytové domy.  

Výjimku tvoří například družstevní byty, na které se povinnost - vzhledem k tomu, že jde o převod práva k užívání a nikoli prodej - nevztahuje.

Odklad do roku 2016 pak mají majitelé bytů při prvním nájmu. Ti mohou - namísto energetického průkazu - zatím dokládat objem spotřebovaných energií za poslední tři roky. A právě tuto výjimku chtěl ministr Kuba aplikovat na prodej či pronájem všech starších bytů a domů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy