Kvůli energetickým průkazům budov padly první pokuty

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
13. 4. 2014 8:40
Státní energetická inspekce od začátku roku provedla 15 kontrol průkazů energetické náročnosti budov. Šest kontrolovaných průkaz nemělo.
Průkaz energetické náročnosti budov
Průkaz energetické náročnosti budov | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Majitelé domů a bytů musí při prodeji nebo pronájmu předložit průkaz energetické náročnosti budov. Tato povinnost sice platí od loňského dubna, ale řada lidí o ní dosud neví. Tolerance inspektorů přitom skončila, padly první pokuty.

Zmatky totiž loni způsobil tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS, když prezentoval návrh na odložení této povinnosti. Ten ale nakonec neprošel legislativním procesem - i kvůli předčasnému pádu tehdejší vlády.

Podle odborníků mohou být lidí či právnických osob, kteří věřili v odklad nebo zmírnění kontroverzní povinnosti, tisíce.

Kontroly začaly na podzim

„Povinnost plynoucí z novely zákona o hospodaření energií prohlášením bývalého ministra Kuby nezanikla. Toto prohlášení ale bohužel způsobilo, že se řada lidí začala domnívat, že průkaz nepotřebují,“ říká Jana Kubáňová, mluvčí aliance Šance pro budovy, podporující energeticky úsporné stavebnictví.

Zmatků si je vědoma i Státní energetická inspekce. I proto několik měsíců vyčkávala, než začala průkazy kontrolovat.

„Vzhledem k nejasné situaci v této oblasti jsme zahájili kontroly až ve třetím čtvrtletí loňského roku,“ říká Petr Holoubek pověřený řízením inspekce.

Do konce loňského roku provedla inspekce celkem 74 prověrek, přičemž ani v jednom případě nepřišla na porušení zákona.

„Odlišná situace nastala v letošním roce, kdy u patnácti zahájených a ukončených kontrol bylo v šesti případech zjištěno porušení příslušného ustanovení zákona o hospodaření energií,“ informuje Holoubek.

Podle něj jsou mezi těmi, kterým chyběl energetický průkaz, i fyzické osoby.

Za nedodržení zákona lidem hrozí pokuta od 50 do 100 tisíc korun, u právnických osob až 200 tisíc korun.

Nečekala jsem to

„Něco takového jsem absolutně nečekala. Myslela jsem si, že energetický průkaz nepotřebuji,“ říká jedna z pokutovaných majitelek nemovitosti, paní Pavelková ze Stránčic u Říčan.

A takových případů mohou být podle odhadů firmy Comfort Space, která je jedním z poskytovatelů energetických průkazů, stovky, možná i tisíce.

„Podle dalších informací budou tyto kontroly pokračovat. Podobných případů pak mohou být stovky, možná tisíce. Je totiž bohužel běžnou praxí, že prodávající energetický průkaz nenechá vystavit, pokud si ho kupující přímo nevyžádá,“ předpokládá šéf společnosti Luděk Lošťák.

Zatímco v období od ledna do dubna loňského roku vydávala firma stovky průkazů měsíčně, po prohlášení ministra se poptávka snížila na desítky kusů měsíčně.

Průkazy jako podmínka dotací pro ČR

Současné vedení ministerstva průmyslu a obchodu si komplikace uvědomuje, změně zákona ale podle něj brání evropská legislativa.

„Varianta zavedení možnosti nahrazení průkazu vyúčtováním spotřeb energií se dříve jevila jako vhodná, mezitím však došlo k zásadní změně ve vnímání zavádění evropských směrnic,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Tomáš Loskot.

Zásadní zlom podle Loskota přišel ve chvíli, kdy Evropská komise podmínila alokaci finančních prostředků do operačních programů na období do roku 2020 správnou transpozicí směrnic včetně směrnice ustanovující průkazy.

I přes tuto překážku se ale ministerstvo podle svých slov pokusí pravidla pro předkládání energetických průkazů změnit.

„Stojíme za názorem, že současná povinnost mít zpracovaný průkaz je v určitých případech příliš zatěžující, což ostatně ukázala praxe,“ říká Loskot.

Resort tak plánuje předložit novelu zákona o hospodaření energií, jejíž součástí je i zmírnění povinnosti zpracovat průkaz především pro rodinné domy. „Nelze však říct, v jaké podobě a zda vůbec tato úprava projde legislativním procesem,“ uzavírá Loskot.

Družstevní byty mají výjimku

Průkaz energetické náročnosti si musí podle zákona nechat zpracovat každý, kdo staví nový rodinný dům, prodává starší rodinný dům, kdo ho nově pronajímá nebo kdo renovuje více než čtvrtinu obálky. To samé pak platí pro bytové domy.  

Výjimku tvoří například družstevní byty, na které se povinnost - vzhledem k tomu, že jde o převod práva k užívání a nikoli prodej - nevztahuje.

Odklad do roku 2016 pak mají majitelé bytů při prvním nájmu. Ti mohou - namísto energetického průkazu - zatím dokládat objem spotřebovaných energií za poslední tři roky. A právě tuto výjimku chtěl ministr Kuba aplikovat na prodej či pronájem všech starších bytů a domů.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Právo bránit se zbraní bude ústavně zakotveno, Zeman změnu podepsal

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září, informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy