Kvůli energetickým průkazům budov padly první pokuty

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
13. 4. 2014 8:40
Státní energetická inspekce od začátku roku provedla 15 kontrol průkazů energetické náročnosti budov. Šest kontrolovaných průkaz nemělo.
Průkaz energetické náročnosti budov
Průkaz energetické náročnosti budov | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Majitelé domů a bytů musí při prodeji nebo pronájmu předložit průkaz energetické náročnosti budov. Tato povinnost sice platí od loňského dubna, ale řada lidí o ní dosud neví. Tolerance inspektorů přitom skončila, padly první pokuty.

Zmatky totiž loni způsobil tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS, když prezentoval návrh na odložení této povinnosti. Ten ale nakonec neprošel legislativním procesem - i kvůli předčasnému pádu tehdejší vlády.

Podle odborníků mohou být lidí či právnických osob, kteří věřili v odklad nebo zmírnění kontroverzní povinnosti, tisíce.

Kontroly začaly na podzim

„Povinnost plynoucí z novely zákona o hospodaření energií prohlášením bývalého ministra Kuby nezanikla. Toto prohlášení ale bohužel způsobilo, že se řada lidí začala domnívat, že průkaz nepotřebují,“ říká Jana Kubáňová, mluvčí aliance Šance pro budovy, podporující energeticky úsporné stavebnictví.

Zmatků si je vědoma i Státní energetická inspekce. I proto několik měsíců vyčkávala, než začala průkazy kontrolovat.

„Vzhledem k nejasné situaci v této oblasti jsme zahájili kontroly až ve třetím čtvrtletí loňského roku,“ říká Petr Holoubek pověřený řízením inspekce.

Do konce loňského roku provedla inspekce celkem 74 prověrek, přičemž ani v jednom případě nepřišla na porušení zákona.

„Odlišná situace nastala v letošním roce, kdy u patnácti zahájených a ukončených kontrol bylo v šesti případech zjištěno porušení příslušného ustanovení zákona o hospodaření energií,“ informuje Holoubek.

Podle něj jsou mezi těmi, kterým chyběl energetický průkaz, i fyzické osoby.

Za nedodržení zákona lidem hrozí pokuta od 50 do 100 tisíc korun, u právnických osob až 200 tisíc korun.

Nečekala jsem to

„Něco takového jsem absolutně nečekala. Myslela jsem si, že energetický průkaz nepotřebuji,“ říká jedna z pokutovaných majitelek nemovitosti, paní Pavelková ze Stránčic u Říčan.

A takových případů mohou být podle odhadů firmy Comfort Space, která je jedním z poskytovatelů energetických průkazů, stovky, možná i tisíce.

„Podle dalších informací budou tyto kontroly pokračovat. Podobných případů pak mohou být stovky, možná tisíce. Je totiž bohužel běžnou praxí, že prodávající energetický průkaz nenechá vystavit, pokud si ho kupující přímo nevyžádá,“ předpokládá šéf společnosti Luděk Lošťák.

Zatímco v období od ledna do dubna loňského roku vydávala firma stovky průkazů měsíčně, po prohlášení ministra se poptávka snížila na desítky kusů měsíčně.

Průkazy jako podmínka dotací pro ČR

Současné vedení ministerstva průmyslu a obchodu si komplikace uvědomuje, změně zákona ale podle něj brání evropská legislativa.

„Varianta zavedení možnosti nahrazení průkazu vyúčtováním spotřeb energií se dříve jevila jako vhodná, mezitím však došlo k zásadní změně ve vnímání zavádění evropských směrnic,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Tomáš Loskot.

Zásadní zlom podle Loskota přišel ve chvíli, kdy Evropská komise podmínila alokaci finančních prostředků do operačních programů na období do roku 2020 správnou transpozicí směrnic včetně směrnice ustanovující průkazy.

I přes tuto překážku se ale ministerstvo podle svých slov pokusí pravidla pro předkládání energetických průkazů změnit.

„Stojíme za názorem, že současná povinnost mít zpracovaný průkaz je v určitých případech příliš zatěžující, což ostatně ukázala praxe,“ říká Loskot.

Resort tak plánuje předložit novelu zákona o hospodaření energií, jejíž součástí je i zmírnění povinnosti zpracovat průkaz především pro rodinné domy. „Nelze však říct, v jaké podobě a zda vůbec tato úprava projde legislativním procesem,“ uzavírá Loskot.

Družstevní byty mají výjimku

Průkaz energetické náročnosti si musí podle zákona nechat zpracovat každý, kdo staví nový rodinný dům, prodává starší rodinný dům, kdo ho nově pronajímá nebo kdo renovuje více než čtvrtinu obálky. To samé pak platí pro bytové domy.  

Výjimku tvoří například družstevní byty, na které se povinnost - vzhledem k tomu, že jde o převod práva k užívání a nikoli prodej - nevztahuje.

Odklad do roku 2016 pak mají majitelé bytů při prvním nájmu. Ti mohou - namísto energetického průkazu - zatím dokládat objem spotřebovaných energií za poslední tři roky. A právě tuto výjimku chtěl ministr Kuba aplikovat na prodej či pronájem všech starších bytů a domů.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy