Česko se pyšní moderními vědeckými centry. Podívejte se, kde najdeme světovou špičku

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
31. 8. 2019 13:03
I v Česku existují špičková vědecká pracoviště evropské či dokonce světové úrovně, řada z nich vznikla teprve nedávno. Obřím objemem peněz na ně přispěla hlavně Evropská unie. Například v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace v období 2007 až 2013 vznikla nebo prošla rozsáhlou modernizací velká česká výzkumná pracoviště zvaná jako Evropská centra excelence. Mají nejmodernější technologie a pracují v nich mezinárodní výzkumné týmy. Podívejte se, kde se v Česku dělá špičková věda.
Superpočítač Salomon v Ostravě.
Superpočítač Salomon v Ostravě. | Foto: IT4Innovations národní superpočítačové centrum

Superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě

  • O co jde:

První superpočítač byl tehdy ještě do provizorních kontejnerů porubského areálu IT4Innovations národního superpočítačového centra nainstalován už v roce 2013, dnes tam sídlí celkem tři. Nejstarší Anselm, od roku 2015 také Salomon (který byl v době instalace 40. nejvýkonnějším superpočítačem na světě) a od letoška i nejnovější specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2. V příštím roce by mělo centrum uvést do provozu ještě čtvrtý systém, který by měl spadat mezi dvacet nejvýkonnějších superpočítačů v Evropě a do první padesátky na světě.

  • K čemu slouží:

Ostravské superpočítače slouží vědcům i komerční sféře. Řeší výzkumné úlohy z oblasti materiálového inženýrství, chemie a biověd, stejně jako vypočítávají složité datové analýzy ve virtuálním designu a prototypingu (např. při tvorbě virtuálních dvojčat). Vytvářejí modely pro vývoj léků a nových technik operací nebo paliv pro jaderné elektrárny. Dokážou nasimulovat vývoj klimatu, předpovědět postup povodňové vlny nebo chování v dopravě.

  • Peníze z EU:

Centrum za svůj vznik ve velkém vděčí fondům Evropské unie. Jen v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace získalo v letech 2010 až 2015 na své vybudování cca 1,3 miliardy korun. Dále čerpalo zhruba 100 milionů korun zejména z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Nově úspěšně předložilo několik projektů, největším z nich v hodnotě 503 milionů korun na obnovu a modernizaci výpočetní infrastruktury a výzkumu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy