Podcast: Nejprve dobře zaplaťme učitele, pak teprve modernizujme školy, říká Kartous

Málo peněz a učitelů, segregace žáků, výrazné sociální rozdíly. To jsou podle expertů důvody, proč české školství zaostává a čeští žáci nevychází z mezinárodních srovnání nejlépe. O tom, jak velkou roli hrají investice do vzdělávání a modernizace přicházející díky financím z evropských fondů, jsme se bavili v podcastu s ředitelem Pražského inovačního institutu Bohumilem Kartousem. 
Foto: Economia

"Zásadní bolest vzdělávání spočívá mimo vzdělávací systém. Předchozí ani současná vláda neberou vzdělávání jako hlavní investici," kritizuje expert na školství Kartous. Podle něj je reforma v českých podmínkách problematická, protože vyžaduje krok od jedné vlády, na ten však musí navazovat kroky dalších vlád. 

Řeč přišla v podcastu také na prohlubování rozdílů mezi žáky a studenty, tyto rozdíly může ještě více zvětšit pandemie koronaviru, kdy děti byly a jsou závislé na distanční výuce.

"Jde o identifikaci rodin, které potřebují pomoc. Zajímat se o ně a systematicky jim pomáhat," říká Kartous, podle kterého nemá český stát a také společnost problém sehnat peníze na nákup notebooků, které pak poskytnou méně majetným rodinám. Potíž je však v tom, že poté už nikdo s takovou rodinou dlouhodobě nepracuje. 

Bohumil Kartous dále v podcastu popisoval, proč škola není jen o vzdělávání, jakým způsobem investovat do učitelů a jak použít peníze, které do českého školství putují ve velké míře z evropských fondů, a také jakým způsobem identifikovat rodiny v nouzi a jak s nimi pracovat v oblasti vzdělávání. 

 

Právě se děje

před 37 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 44 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy