Podcast: Nejprve dobře zaplaťme učitele, pak teprve modernizujme školy, říká Kartous

Jan Hrušovský Kristýna Pružinová Jan Hrušovský, Kristýna Pružinová
28. 11. 2020 13:00
Málo peněz a učitelů, segregace žáků, výrazné sociální rozdíly. To jsou podle expertů důvody, proč české školství zaostává a čeští žáci nevychází z mezinárodních srovnání nejlépe. O tom, jak velkou roli hrají investice do vzdělávání a modernizace přicházející díky financím z evropských fondů, jsme se bavili v podcastu s ředitelem Pražského inovačního institutu Bohumilem Kartousem. 
Foto: Economia

"Zásadní bolest vzdělávání spočívá mimo vzdělávací systém. Předchozí ani současná vláda neberou vzdělávání jako hlavní investici," kritizuje expert na školství Kartous. Podle něj je reforma v českých podmínkách problematická, protože vyžaduje krok od jedné vlády, na ten však musí navazovat kroky dalších vlád. 

Řeč přišla v podcastu také na prohlubování rozdílů mezi žáky a studenty, tyto rozdíly může ještě více zvětšit pandemie koronaviru, kdy děti byly a jsou závislé na distanční výuce.

"Jde o identifikaci rodin, které potřebují pomoc. Zajímat se o ně a systematicky jim pomáhat," říká Kartous, podle kterého nemá český stát a také společnost problém sehnat peníze na nákup notebooků, které pak poskytnou méně majetným rodinám. Potíž je však v tom, že poté už nikdo s takovou rodinou dlouhodobě nepracuje. 

Bohumil Kartous dále v podcastu popisoval, proč škola není jen o vzdělávání, jakým způsobem investovat do učitelů a jak použít peníze, které do českého školství putují ve velké míře z evropských fondů, a také jakým způsobem identifikovat rodiny v nouzi a jak s nimi pracovat v oblasti vzdělávání. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy