Podcast: Peníze z EU vše nevyřeší. Učí se zastarale, bojujeme s malostí, tvrdí Sáblík

Jan Hrušovský Jan Hrušovský
10. 4. 2021 14:10
Díky financím z evropských fondů se v minulých asi 13 letech podařilo zmodernizovat 90 procent základních a 75 procent středních škol v Česku. Ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík v podcastu pro Aktuálně.cz nicméně vysvětluje, že peníze se často vynakládají spíš na kosmetické úpravy a na skutečnou změnu pak prostředky chybí. 
Foto: Shutterstock

Mezi největší problémy českého školství podle něj patří boj s malostí a strachem z nových změn, kde ty razantnější navíc vyžadují hodně času. "Jsme ve čtvrtině 21. století a stále učíme tak, jak se učilo ve století dvacátém. A to je podle mě chyba," říká Sáblík.

Poukázala na to i probíhající pandemie koronaviru, která donutila všechny účastníky vzdělávání, aby ve větší míře začali využívat moderní technologie. Distanční výuka přinesla do výuky i nové on-line nástroje, se kterými si řada vyučujících nevěděla rady. I proto je podle Sáblíka důležité věnovat se jejich vzdělávání. "Potřebují získat nové znalosti, vyzkoušet si je a nacvičit," popisuje.

"Používání prezentací není žádné zapojení informačních technologií do výuky. Měli bychom umět pracovat s mobilními telefony, které jsou dnes výkonnějším počítačem než ten, který vynesl raketu do vesmíru. Měli bychom používat rozšířenou realitu, kdy si mohu já přes telefon cokoliv zobrazit na svém stole," vysvětluje ředitel.

V podcastu Sáblík dále mluvil o tom, jak mají studenti, rodiče i učitelé změnit myšlení, proč dát lidem prostor k seberealizaci a motivovat je k vlastní aktivitě, dále radí neuzavírat se, ale naopak navazovat nové spolupráce mezi školami a také vysvětluje, jak postupnými kroky proměňovat kulturu na škole. Věří, že školu dělá ředitel, buď v dobrém, nebo špatném, proto je na něm, aby v ní vytvořil motivující prostředí pro pedagogy a také pro žáky.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy