EU míří k šetrnější ekonomice, průměrný Evropan vytvoří pět tun odpadu ročně

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
31. 10. 2020 10:00
Český parlament v těchto týdnech schvaluje zákony, kterými do zdejší legislativy vmontuje takzvaný odpadový balíček Evropské unie. Oba klíčové předpisy - zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností - už prošly Poslaneckou sněmovnou, nyní čekají na schválení v Senátu.
Regio projekt - odpad | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl

První ze jmenovaných zákonů vyvolal kritiku u řady obcí. Snaží se je totiž motivovat k třídění a zvyšuje poplatky za ukládání odpadu. Po roce 2030 by mělo skládkování odpadu skončit úplně.

Druhý zákon o výrobcích s ukončenou životností řeší nebezpečné odpady, u nichž budou mít výrobci odpovědnost zajistit místa pro zpětný odběr zařízení, která už dosloužila. Týká se to například elektrospotřebičů nebo pneumatik. Součástí balíčku je také zákon o obalech. 

Podle evropského statistického úřadu Eurostat každý obyvatel EU ročně spotřebuje v průměru asi 14 tun surovin a vyprodukuje pět tun odpadu. Na unijních skládkách přitom v roce 2016 skončilo 46,6 procenta odpadu, zrecyklováno bylo 36,7 procenta.

Komunální odpad představuje sice jen okolo 10 procent z celkového množství, má ale komplikované složení a "vysoký politický profil". V roce 2018 ho bylo v EU podle dat Eurostatu vyprodukováno asi 492 kilogramů na hlavu. Z toho 47 procent komunálního odpadu bylo ve stejném roce recyklováno. Na skládkách EU ho ale končí stále méně, protože členské státy postupně přecházejí k alternativním způsobům zpracování odpadu.

Česko znovu využije většinu odpadu

Produkce odpadů narůstá také v Česku, i když některé unijní státy jsou na tom co do množství mnohem hůře. Zatímco Finsko podle Eurostatu v roce 2016 vyprodukovalo 22,4 tuny odpadu na hlavu, v Česku to ve stejném roce bylo "jen" 2,4 tuny.

České ministerstvo životního prostředí uvádí, že v roce 2018 Češi vyprodukovali 37,8 milionu tun odpadu - to je zhruba 3,6 tuny na hlavu. Z toho 1,8 milionu tun tvořil nebezpečný odpad a 5,8 milionu tun komunální odpad.

Na 86,6 procenta všech odpadů však v Česku bylo využito. Na skládkách tak skončilo jen devět procent všech odpadů, ale skoro polovina (46 procent) komunálního odpadu.

Přechod na oběhové hospodářství

Evropská unie v posledních letech usiluje o přechod z lineárního modelu hospodářství, které vládne už od dob průmyslové revoluce, k šetrnějšímu oběhovému modelu neboli k cirkulární ekonomice.

Oběhové hospodářství využívá principu opakovaného využívání surovin, prodlužuje životní cyklus produktů a minimalizuje konečný odpad. S pomocí financí z EU v Česku v posledních letech vyrostly nebo byly zmodernizovány stovky sběrných dvorů a kompostáren.

Strategii o přechodu na oběhové hospodářství se na jaře rozhodl nechat si vypracovat i pražský magistrát.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy