Od čistších továren po nové lesní tůňky. Jak Evropa pumpuje do české přírody miliardy

Radim Klekner Radim Klekner
24. 8. 2019 10:15
Výstavba čističek odpadních vod, odsíření pecí kovohutí, snižování prašnosti, sanace nestabilních svahů, obnova parkové zeleně, budování cyklostezek, ekologické zdroje vytápění. Bez evropských peněz by pravděpodobně nebyly myslitelné tisíce projektů, které od vstupu Česka do EU zásadním způsobem přispěly ke zlepšení životního prostředí v zemi. Podívejte se v našem přehledu na největší projekty, které v Česku z evropských peněz vznikly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Třinecké železárny

Velké projekty s unijní dotací nad 25 milionů eur

Jen v rámci Operačního programu Životní prostředí 2007-2013 podpořila EU v Česku 18 velkých projektů s dotací přesahující 25 milionů eur (cca 650 milionů Kč). Patřily mezi ně:

- Odprášení spalin a uzlů na aglomeraci č. 2 (Třinecké železárny) - 748 milionů Kč

- Sekundární odprášení haly KKO (Třinecké železárny) - 669,5 milionu Kč

- Rekonstrukce a modernizace úpravny vody Plzeň - 623 milionu Kč

- 118 autobusů na stlačený zemní plyn pro DPO (Ostrava) - 542,5 milionu Kč

- Kanalizace a čistička odpadních vod v Ústí na Orlicí - 487,5 milionu Kč

Dopad projektů na životní prostředí je podle expertů obrovský. V případě Třineckých železáren byl již v roce 2017 zaznamenán pokles emisí o 75 procent oproti roku 2013, kdy se započalo s odprášením agregátů.

V Ostravě, která se dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším, představovaly zplodiny z dopravy v letních měsících až pětinu objemu emisí tuhých znečišťujících látek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy