Vysvětlete své příjmy. Finanční úřad poprvé využil zákon o prokazování majetku

Milan Mikulka Markéta Řeháková, Milan Mikulka
19. 6. 2017 11:11
Daňoví úředníci prošetřují první případ, v němž má poplatník prokázat původ svého majetku. Tuto povinnost lidem ukládá zákon o prokazování původu majetku, který platí od prosince loňského roku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Finanční správa poprvé využila zákon o prokazování původu majetku, který platí od loňského prosince. Po prvním člověku požadují, aby vysvětlil, jak získal svůj majetek. Vyšetřovanému podnikateli hrozí, že mu finanční správa doměří daň, zároveň může pokutou tuto částku zdvojnásobit. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

Finanční úřad výzvu odeslal v souvislosti s nákupem korunových dluhopisů. Podle úředníků totiž podnikatel, jehož identitu nesmí úřad prozradit, neměl oficiálně takové příjmy, aby si mohl dluhopisy své firmy nakoupit. Korunové dluhopisy využily stovky majitelů firem k vyvedení zisku, aniž by zaplatily daň z dividendy ve výši 15 procent.

Podle šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka mají nyní úředníci rozpracované další případy a lze čekat, že rozešlou další výzvy k doložení původu majetku. Řada sporných případů je už ale promlčená. "Je to velice důležitý zákon, ale měl tady být už dřív, když se věci děly možná divočeji," říká Janeček.

Kdy může finanční úřad vyzvat k prokázání příjmů? A jak se může do potíží dostat člověk, který nabyl majetek poctivě? Čtěte více v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy