Foto: Projděte si nejkrásnější nádraží v Česku. Soutěž zná vítěze

Foto: Projděte si nejkrásnější nádraží v Česku. Soutěž zná vítěze
Velký souboj s novojičínským vítězem svedlo nádraží v Jablonném v Podještědí s 992 hlasy.
Další finalisté: Čermná nad Orlicí
Černý Kříž
Jedlová
Foto: Jaroslav Bělka
11. 11. 2015 12:00
Nejkrásnějším českým nádražím je v roce 2015 nádraží Nový Jičín město. Titul Pohádkové nádraží získaly mininádražíčka Kateřina v Karlovarském kraji a nádraží Lašovice v kraji Středočeském. V devátém ročníku ankety rozhodovalo o vítězích celkem 3374 hlasů.

Praha - Nádraží Nový Jičín město je nejkrásnějším nádražím Česka. Z celkem deseti finalistů soutěže Nejkrásnější nádraží České republiky 2015 zvítězilo s celkovým počtem 1120 hlasů. Velký souboj s ním svedlo nádraží v Jablonném v Podještědí s 992 hlasy.

"Další místa se neudělují, všichni finalisté jsou příkladní a lidé, kteří se o ně starají, zaslouží velké uznání, stejně jako týmy pečující o další vlídná nádraží, která do finále nepostoupila," říká Drahomíra Kolmanová, ředitelka Asociace Entente Florale CZ a hlavní organizátorka celého projektu.

Kromě hlavních cen přidělili organizátoři titul Pohádkové nádraží mininádražíčku Kateřina v Karlovarském kraji, které je turistickou atrakcí a ukázkou dopravy v hlubinných dolech, a nádraží Lašovice v kraji Středočeském. Zvláštní ocenění za příkladné využití části objektu obdržela stanice Nižbor.

V devátém ročníku přišlo celkem 3374 hlasů. Soutěž probíhá pod záštitou stálé komise Senátu pro rozvoj venkova a ministra dopravy Dana Ťoka. Pořádá ji Asociace Entente Florale CZ – Souznění ve spolupráci s ŽelPage, Plzeňskou dráhou a Mikroregionem Konstantinolázeňsko. Spolupracují také Správa železniční dopravní cesty nebo České dráhy.

"Těší nás dopady projektu – pozvání do Senátu dávají páni ředitelé jako odměnu zaměstnancům, nominace jsou podnětem k dlouho odkládaným opravám a zabraňují zamýšleným demolicím. Tato mimořádná akce je takto životaschopná díky podpoře vlastníků a správců železnice a též široké veřejnosti, která projevuje aktivní zájem o stav našich nádraží a má velkou snahu podpořit zásadní zlepšení jejich stavu," říká Kolmanová.

Fotky všech finalistů najdete v galerii nad tímto textem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy