Foto: Projděte se novou pražskou čtvrtí. Tak se má proměnit Smíchov

Foto: Projděte se novou pražskou čtvrtí. Tak se má proměnit Smíchov
Podoba budoucí městské čtvrti na pražském Smíchově už získala konkrétnější kontury. I když zatím jen první část území zanedbaného nákladového nádraží o velikosti 21 hektarů, které v následujících letech plánuje proměnit developer Sekyra Group. V okolí smíchovského nádraží najde domov a práci odhadem deset až dvanáct tisíc lidí. Úvodní obrázek ukazuje, kde a co by se mělo stavět.
Na návrhu prvních dvou bloků pracovalo sedm ateliérů a skloubit tolik architektů nebylo snadné, podotýká Anderle. Jedná se o ateliéry, jež zvítězily v architektonické soutěži. Tu dříve vyhlásil developer ve spolupráci s pražským institutem plánování a rozvoje, protože se jedná o projekt celoměstského významu. "Projekt považuji za dobrý v tom, že respektuje klasickou blokovou zástavbu," říká náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská, jež má na starosti územní rozvoj.
"Děláme velkorysou pěší zónu, hlavní bulvár bude 28 metrů široký," říká Anderle. Developer rozšiřuje i další ulice. Ulice Stroupežnického, která je široká 17 metrů, bude mít v nové čtvrti šířku 24 metrů. I boční ulice v nových blocích budou podle Klajmona širší, než je například Křižíkova, která je považována za hlavní ulici Karlína.
Jednotlivé domy obytného bloku navrhovaly různé ateliéry, ulice tak nebude působit jednotvárně. Z ulice se jejich obyvatelé osmi samostatnými vchody dostanou vnitroblokem k centrální recepci. V přízemí domů budou obchody, restaurace a služby. "Myslím, že navrhovaná bloková zástavba s přehlednou sítí veřejných prostranství má potenciál stát se živou městskou čtvrtí," řekl o projektu Smíchov City Hlaváček.
Foto: Sekyra Group
Ekonomika Martina Marečková, Ekonomika
27. 9. 2016 16:51
Na návrhu prvních dvou bloků pracovalo sedm architektonických ateliérů. Developer chce o podobě projektu, který má vzniknout v okolí smíchovského nádraží, vést debatu s veřejností.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy