Foto: Projděte se novou pražskou čtvrtí. Tak se má proměnit Smíchov

Foto: Projděte se novou pražskou čtvrtí. Tak se má proměnit Smíchov
Podoba budoucí městské čtvrti na pražském Smíchově už získala konkrétnější kontury. I když zatím jen první část území zanedbaného nákladového nádraží o velikosti 21 hektarů, které v následujících letech plánuje proměnit developer Sekyra Group. V okolí smíchovského nádraží najde domov a práci odhadem deset až dvanáct tisíc lidí. Úvodní obrázek ukazuje, kde a co by se mělo stavět.
Na návrhu prvních dvou bloků pracovalo sedm ateliérů a skloubit tolik architektů nebylo snadné, podotýká Anderle. Jedná se o ateliéry, jež zvítězily v architektonické soutěži. Tu dříve vyhlásil developer ve spolupráci s pražským institutem plánování a rozvoje, protože se jedná o projekt celoměstského významu. "Projekt považuji za dobrý v tom, že respektuje klasickou blokovou zástavbu," říká náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská, jež má na starosti územní rozvoj.
"Děláme velkorysou pěší zónu, hlavní bulvár bude 28 metrů široký," říká Anderle. Developer rozšiřuje i další ulice. Ulice Stroupežnického, která je široká 17 metrů, bude mít v nové čtvrti šířku 24 metrů. I boční ulice v nových blocích budou podle Klajmona širší, než je například Křižíkova, která je považována za hlavní ulici Karlína.
Jednotlivé domy obytného bloku navrhovaly různé ateliéry, ulice tak nebude působit jednotvárně. Z ulice se jejich obyvatelé osmi samostatnými vchody dostanou vnitroblokem k centrální recepci. V přízemí domů budou obchody, restaurace a služby. "Myslím, že navrhovaná bloková zástavba s přehlednou sítí veřejných prostranství má potenciál stát se živou městskou čtvrtí," řekl o projektu Smíchov City Hlaváček.
Foto: Sekyra Group
Ekonomika Martina Marečková, Ekonomika
27. 9. 2016 16:51
Na návrhu prvních dvou bloků pracovalo sedm architektonických ateliérů. Developer chce o podobě projektu, který má vzniknout v okolí smíchovského nádraží, vést debatu s veřejností.
 

Právě se děje

před 46 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy