Prodeje bytů v Praze lámou rekordy, hlásí developeři

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
23. 7. 2014 15:28
Podle údajů společností Trigema, Skanska a Ekospol se v prvním pololetí prodalo rekordních 2850 nových bytů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Avestus Real Estate

Praha - Levné hypotéky a příležitost výhodně investovat zvedla v prvním pololetí poptávku po pražských bytech. Podle statistiky předních developerských firem Trigema, Skanska a Ekospol, zahrnující i další společnosti, se jich za letošní leden až červen prodalo rekordních 2850.

V porovnání s prvním pololetím loňského roku se tak zájem o nové byty v metropoli zvýšil téměř o pětinu - přestože developeři ke konci loňského roku očekávali ochlazení poptávky.

Rekordní by měl být podle jejich odhadu i celý letošní rok. "Předpokládáme, že se letos v Praze prodá celkem 5600 nových bytů, možná i víc," prezentuje odhad generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural.

Pro srovnání: V předkrizovém roce 2007, který se dá považovat za vrchol rezidenčního boomu, se v metropoli prodalo 5356 bytů.

Byt jako investice

"Lidé si uvědomili, že byt je v současné době velmi dobrá investice. Čím dál tím častěji se setkáváme s tím, že si jej pořídí a okamžitě pronajmou. Pronájem jim pak pokryje hypotéku," vysvětluje stále rostoucí zájem o nové byty Soural.

Největší zájem byl v pololetí o byty 2+kk v cenovém rozmezí od 45 tisíc do 60 tisíc korun za metr čtvereční. Ty se na prodejích podílely asi polovinou. Mezi nejžádanějšími lokalitami figurovaly Vysočany, Řeporyje, Hlubočepy, Modřany, ale i třeba Žižkov.

"Ze seznamu nejžádanějších lokalit naopak vypadly Stodůlky nebo Letňany, kde jsou byty již vyprodány," dodává Soural.

Skoro tisíc ležáků

Ke konci prvního pololetí evidovali developeři 6600 volných bytů, což je meziročně asi o procento více. Z tohoto počtu bylo 900 takzvaných ležáků, tedy bytů, o které nemá nikdo zájem déle než dva roky.

Průměrná cena za metr čtvereční v pololetí dosahovala 61 075 korun, což je o téměř jedno procento více než ve stejném období loňského roku. Ve srovnání s rokem 2012 se ale průměrná cena snížila o tři procenta.

Skutečná cena, za kterou se v pololetí pražské byty prodávaly, pak dosahovala 55 500 korun za m2.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy