Zájem Čechů o kryptoměny roste. Letos se jich prodalo už za skoro 2,3 miliardy korun

ČTK ČTK
9. 4. 2021 10:44
V Česku se za první čtvrtletí prodaly kryptoměny za téměř 2,3 miliardy korun. Je to více než trojnásobek proti stejnému období loni. Poptávku táhnul především rostoucí kurz bitcoinu a dalších kryptoměn. Loňské obchodování rovněž negativně ovlivnil nástup koronavirové pandemie. Vyplývá to z informací společnosti Bitstock.com.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Dá se říci, že na začátku roku Česko zachvátila bitcoinová horečka, což souviselo s prudkým nárůstem ceny až na dvojnásobek. Růst by mohl zřejmě pokračovat. Dalším důvodem je omezení jiných investičních příležitostí a snadný způsob nakupování bitcoinů," uvedl ředitel největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com Martin Stránský.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v lednu až březnu dosahoval přibližně 800 milionů Kč.

Cena bitcoinu se od začátku roku podle serveru Kurzy.cz zdvojnásobila ze zhruba 29 000 dolarů až na současných 58 000 USD, tedy asi 1,26 milionu Kč. "Po příchodu koronaviru se bitcoin osvědčil jako aktivum, které na krizi nereaguje přímo, jako cenné papíry nebo dluhopisy. Kvůli své rostoucí hodnotě bez ohledu na propad ekonomiky je mnohdy označován jako digitální zlato," dodal Stránský.

Zájmu o bitcoiny nahrává snadná možnost obchodování i příchod známých investorů, kteří zvyšují důvěryhodnost kryptoměn. Bitcoin jako takový podle analytika Wood&Company Petra Beneše nemá žádnou vnitřní hodnotu. Jeho cena může být jeden dolar stejně dobře jako jeden milion USD. Záleží pouze na apetitu investorů a ten je nyní enormní.

"Tím, že se peníze dostávají k domácnostem jen ve velmi omezeném rozsahu, ale naopak zůstávají na kapitálových trzích, tak standardní inflace (index spotřebitelských cen) moc neroste, ale roste inflace právě na kapitálových trzích. Díky tomu klesly na absolutní minima výnosy standardních tříd aktiv a investoři nekriticky hledají alternativní výnosy," podotkl.

Bitcoin podle Beneše umožňuje beznákladový platební styk v obrovské rychlosti. "Dost důvodů na to, aby vzbudil zájem některých významných individuálních a dokonce i institucionálních investorů. K nim se přidávají drobní investoři s vidinou rychlého a snadného zbohatnutí a horečka je na světě," podotkl.

 

Právě se děje

Další zprávy