Překlepy ve fakturách musí skončit. S kontrolními hlášeními mají pomoci QR kódy

Martin Ťopek Martin Ťopek
14. 6. 2016 16:27
Komora daňových poradců chce skoncovat s množstvím chyb v kontrolních hlášeních, které vznikají pouhým nepřesným opisem údajů třeba z faktury. Hodlá využívat takzvané QR kódy, které už jsou běžné například při platbách mobilních služeb.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČSOB

Praha - Stačilo špatně opsat jeden znak v čísle faktury do kontrolního hlášení a podnikatel nebo jeho účetní měli problém. Doklad okamžitě vyjel na finančním úřadu při takzvaném spárování jako podezřelý a dotyčný měl co vysvětlovat, byť nezpůsobil státu jinou újmu než obyčejný překlep. 

Kontrolní hlášení přitom musí v elektronické podobě odevzdávat všichni plátci DPH. Někteří čtvrtletně, jiní každý měsíc. Komora daňových poradců chce proto využít jinak zcela běžné QR kódy a načítat faktury do účetních systémů pomocí čteček, které účetní jen namíří na černobílý čtvereček v rohu dokumentu. 

"Po prvních kontrolních hlášeních jsme začali narážet na to, jak velká chybovost může nastat při ručním přenášení údajů z faktur. Přišli jsme s myšlenkou, že bychom se mohli pokusit o přenos prostřednictvím QR kódu přímo do účetního systému čtečkou nebo mobilní aplikací," řekla prezidentka komory Petra Pospíšilová. 

Na webových stránkách www.qr-faktura.cz už je k dispozici aplikace, kterou si mohou libovolně stahovat firmy dodávající účetní systémy a jednoduše ji vměstnat do svých produktů.

"Musí se to rozšířit mezi všechny dodavatele. My jako komora to dáváme volně k dispozici a předpokládáme, že dodavatelé si to sami od sebe dají do svých produktů. Jde o dvě funkce: aby program uměl kód vytisknout a u druhého uživatele jiný program načíst," uvedl.

Na QR kód padla volba právě kvůli jeho jednoduchosti a velké rozšířenosti. Strakaté čtverečky jsou i na řadě bilboardů a načítat z nich informace dokáže běžný chytrý telefon. 

"QR kódy už dneska umí načítat také většina účetních systémů. Nám stačí přidat do kódu dnes už běžné QR platby to, co chybí v kontrolním hlášení. To jsou asi čtyři údaje a z QR platby je QR faktura," řekl Martin Cígler, předseda představenstva holdingu Solitea, dodavatele účetních systémů. 

Kdo nemá ruční čtečku kódů, vystačí si i s chytrým telefonem nebo webovou kamerou na svém počítači. Načtení je rychlé a propojení dat z mobilního telefonu do počítače, na kterém běží účetní program, už dnes zvládne každý. 

Se snížením chybovosti v kontrolních hlášeních díky zavedeným QR fakturám počítá i finanční ředitelství. "Slibujeme si od toho dost, zejména že zmizí neúmyslné chyby, zadané do kontrolních hlášení. Je to pak totiž zbytečná zátěž i pro finanční správu. Vítáme i to, že se sníží zátěž pro podnikatele," uvedl ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci se šli koupat do Sázavy a nevrátili se, pátrá po nich policie

Policisté na Kutnohorsku ve čtvrtek pátrali po dvou šestnáctiletých mladících, kteří se šli koupat do řeky Sázavy a od té doby jsou nezvěstní. Do hledání se zapojili i vrtulník s termovizí a poříční policisté, chlapce ale nenašli. Pátrací akce byla odpoledne ukončena, v pátek se bude pokračovat v prohledávání řeky, vyplynulo z informací policie.

Chlapci se ztratili poblíž Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. "Po půlnoci jsme přijali oznámení o pohřešování dvou šestnáctiletých mladíků, podle posledních informací se šli koupat do Sázavy. Zahájili jsme velkou pátrací akci, dnes jsme přizvali policejní vrtulník s termovizí," řekla policejní mluvčí Petra Potočná. Policisté ukončili pátrání v 15 hodin, pokračovat v něm budou v pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy