Překlepy ve fakturách musí skončit. S kontrolními hlášeními mají pomoci QR kódy

Martin Ťopek Martin Ťopek
14. 6. 2016 16:27
Komora daňových poradců chce skoncovat s množstvím chyb v kontrolních hlášeních, které vznikají pouhým nepřesným opisem údajů třeba z faktury. Hodlá využívat takzvané QR kódy, které už jsou běžné například při platbách mobilních služeb.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČSOB

Praha - Stačilo špatně opsat jeden znak v čísle faktury do kontrolního hlášení a podnikatel nebo jeho účetní měli problém. Doklad okamžitě vyjel na finančním úřadu při takzvaném spárování jako podezřelý a dotyčný měl co vysvětlovat, byť nezpůsobil státu jinou újmu než obyčejný překlep. 

Kontrolní hlášení přitom musí v elektronické podobě odevzdávat všichni plátci DPH. Někteří čtvrtletně, jiní každý měsíc. Komora daňových poradců chce proto využít jinak zcela běžné QR kódy a načítat faktury do účetních systémů pomocí čteček, které účetní jen namíří na černobílý čtvereček v rohu dokumentu. 

"Po prvních kontrolních hlášeních jsme začali narážet na to, jak velká chybovost může nastat při ručním přenášení údajů z faktur. Přišli jsme s myšlenkou, že bychom se mohli pokusit o přenos prostřednictvím QR kódu přímo do účetního systému čtečkou nebo mobilní aplikací," řekla prezidentka komory Petra Pospíšilová. 

Na webových stránkách www.qr-faktura.cz už je k dispozici aplikace, kterou si mohou libovolně stahovat firmy dodávající účetní systémy a jednoduše ji vměstnat do svých produktů.

"Musí se to rozšířit mezi všechny dodavatele. My jako komora to dáváme volně k dispozici a předpokládáme, že dodavatelé si to sami od sebe dají do svých produktů. Jde o dvě funkce: aby program uměl kód vytisknout a u druhého uživatele jiný program načíst," uvedl.

Na QR kód padla volba právě kvůli jeho jednoduchosti a velké rozšířenosti. Strakaté čtverečky jsou i na řadě bilboardů a načítat z nich informace dokáže běžný chytrý telefon. 

"QR kódy už dneska umí načítat také většina účetních systémů. Nám stačí přidat do kódu dnes už běžné QR platby to, co chybí v kontrolním hlášení. To jsou asi čtyři údaje a z QR platby je QR faktura," řekl Martin Cígler, předseda představenstva holdingu Solitea, dodavatele účetních systémů. 

Kdo nemá ruční čtečku kódů, vystačí si i s chytrým telefonem nebo webovou kamerou na svém počítači. Načtení je rychlé a propojení dat z mobilního telefonu do počítače, na kterém běží účetní program, už dnes zvládne každý. 

Se snížením chybovosti v kontrolních hlášeních díky zavedeným QR fakturám počítá i finanční ředitelství. "Slibujeme si od toho dost, zejména že zmizí neúmyslné chyby, zadané do kontrolních hlášení. Je to pak totiž zbytečná zátěž i pro finanční správu. Vítáme i to, že se sníží zátěž pro podnikatele," uvedl ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Novým ředitelem NÚKIB jmenovala vláda od července náměstka Kintra

Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jmenovala dnes vláda dosavadního náměstka Lukáše Kintra. Do funkce nastoupí od začátku července, informovaly úřad vlády a NÚKIB. Ministři po zasedání kabinetu původně informovali, že rozhodnutí odložili na některé z příštích zasedání. Kintr bude v čele úřadu nástupcem Karla Řehky, který bude od července náčelníkem generálního štábu.

Kintr byl od září 2019 náměstkem ředitele NÚKIB pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti, od 21. června byl pověřen řízením celého úřadu. "Vláda vzala na vědomí rezignaci Karla Řehky k 20. červnu v souvislosti s jeho jmenováním náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a na jeho místo od 1. července jmenovala Lukáše Kintra," uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace ke čtvrtku zanikne, schválila vláda

Funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, ke čtvrtku zanikne. Schválila to na středečním zasedání vláda. Pozice existovala zhruba dva roky.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Prezident Zeman v pondělí přijal demisi ministra školství Gazdíka

Prezident Miloš Zeman již v pondělí přijal demisi ministra školství Petra Gazdíka (STAN). V tiskové zprávě to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Demisi přijal ke čtvrtku. Ve středu večer by měl Zeman jmenovat Gazdíkovým nástupcem poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše.

Gazdík podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy