Problémy italských bank mohou být nebezpečnější než Brexit, řekl Babiš v Bruselu

ČTK ČTK
12. 7. 2016 15:57
Italské banky se už dlouho potýkají s vysokým objemem nesplácených úvěrů a nejistotou na finančních trzích po rozhodnutí Británie vystoupit z Unie byly silně zasaženy. Český ministr financí si myslí, že italská vláda nakonec bude muset svému bankovnímu sektoru pomoci. Babiše také překvapilo oznámení příští britské premiérky Theresy Mayové, že její země je skutečně a nezvratně na odchodu z Evropské unie.
Andrej Babiš. Ilustrační snímek.
Andrej Babiš. Ilustrační snímek. | Foto: Policie ČR

Brusel - Špatná kondice některých italských bank může být pro Evropu a eurozónu větším nebezpečím než případné dopady takzvaného Brexitu, tedy rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie. V Bruselu to po jednání ministrů financí zemí osmadvacítky řekl český vicepremiér Andrej Babiš. Podotkl také, že jej překvapilo oznámení příští britské premiérky Theresy Mayové, že její země je skutečně a nezvratně na odchodu z Evropské unie.

"Asi k tomu mají samozřejmě své důvody. Brexit je strašně moc spekulací. Ale v rámci Brexitu jsme zjistili, jak křehké jsou například italské banky, jak reagovaly burzy," prohlásil Babiš.

Český ministr financí si přitom myslí, že italská vláda nakonec bude muset svému bankovnímu sektoru pomoci. "V minulosti italští politici doporučovali občanům, aby si kupovali dluhopisy italských bank. Vícero lidí tam má nainvestováno a ta jejich finanční situace není dobrá," připomněl.

Od začátku roku v EU platí pravidla, při kterých musejí být před záchranou z veřejných peněz postiženi také věřitelé bank, aby to nebyli v první řadě daňoví poplatníci, kdo na věc doplatí.

Italské banky se už dlouho potýkají s vysokým objemem nesplácených úvěrů a nejistotou na finančních trzích po rozhodnutí Británie vystoupit z Unie byly silně zasaženy. Italská vláda jim chce pomoci a hledá cestu, která by věřitele nebolela.

Ani Brexit a překotný vývoj v Londýně, ani problémy italských bankovních domů ale dnes nebyly formálně na programu jednání ministrů financí. Bylo to první jednání, kterému předsedalo Slovensko.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír poznamenal, že kvůli situaci v Itálii by neměla být čerstvá evropská pravidla porušována. Místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis řekl, že jsou různé způsoby, jak se dají problémy italského bankovního sektoru řešit při respektování unijních pravidel tak, aby nebyli věřitelé zasaženi.

Zástupci zemí EU dál trvají na tom, že Británie by měla co nejrychleji spustit vyjednávání o odchodu z EU podle článku 50 Lisabonské smlouvy tak, aby na finančních trzích skončilo nynější období nejistoty. Vyjádřil se tak dnes v Bruselu také například německý ministr financí Wolfgang Schäuble i další ministři.

Končícího britského premiéra Davida Camerona velmi pravděpodobně ve středu nahradí dosavadní ministryně vnitra Theresa Mayová. Ta už oznámila, že "Brexit je Brexit", a že tedy svou zemi v souladu s výsledky červnového referenda z EU skutečně vyvede. Kdy ale spustí jednání podle článku 50, zatím není jasné, ona sama v minulých dnech mluvila dokonce až o počátku příštího roku.

Počet útoků proti migrantům vzrostl o 50 procent, ty příběhy Poláků a Slováků, kteří jsou napadání, slýcháme všichni, říká novinář Jakub Krupa. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy