reklama
 
 

Pro zemědělce a obchodní řetězce musí platit stejná pravidla, tvrdí ministr Jurečka

Aktualizováno 12. 12. 2016 20:25
V současné době chybí celoevropská úprava vztahů zemědělců, potravinářů a obchodních řetězců. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky je třeba zajistit, aby zemědělci nebyli v nevýhodné pozici a aby stejná pravidla platila pro všechny. Řetězce podle něj například používají různé typy marží na stejné výrobky kupované za stejnou cenu, zvýhodňováni tak bývají třeba dodavatelé z některých zemí. "To jsou praktiky, které na jednotném unijním trhu nemůžeme dlouho akceptovat," řekl ministr.

Brusel - Spravedlivé a férové vztahy mezi zemědělci, potravináři a velkými nadnárodními obchodními řetězci by měla zajišťovat legislativa na celoevropské úrovni, míní český ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle něj je klíčové je zajistit, aby zemědělci nebyli v nevýhodné pozici a aby stejná pravidla platila pro všechny.

Závěry ministerské schůzky žádají Evropskou komisi, aby zhodnotila stávající stav a pak přišla s návrhy legislativního rámce či jiných kroků, které by situaci zemědělců pomohly vyřešit.

"Boj proti neférovým obchodním praktikám vstoupil do nové éry," prohlásila Gabriela Matečná, ministryně zemědělství Slovenska, které tento měsíc končí v roli předsednické země unie.

Závěry kromě jiného také připomínají, že neférové obchodní praktiky už na národní úrovni řeší 20 z 28 členských zemí unie.

Nyní, kdy celoevropská úprava věci chybí, to působí problémy především malým a středním zemědělským podnikům. Ke zlevnění je dnes podle ministra obchodní řetězec schopen přinutit dodavatele v několika dnech. "Pokud je to obráceně a cenu výrobků chce změnit potravinář, je to jednání na několik měsíců," podotkl Jurečka.

reklama
Podnikejte bez papírování!

Podnikejte bez papírování!

TIP: Jednoduchý a srozumitelný nástroj pro firmy i živnostníky pomůže s účetnictvím. Vyzkoušejte zde >>

Řetězce podle něj například používají různé typy marží na stejné výrobky kupované za stejnou cenu, zvýhodňováni tak bývají třeba dodavatelé z některých zemí. "To jsou praktiky, které na jednotném unijním trhu nemůžeme dlouho akceptovat," řekl ministr.

Případné změny by podle něj neměly být záminkou ke zdražování, marže jsou podle něj dostatečné. "Dneska zemědělci prodávají mléko pod nákupní náklady, my to dotujeme. A na druhé straně má řetězec vysoké marže," poznamenal Jurečka.

V roce 2017 by měla Evropská komise přijít s návrhem řešení, o kterém pak začnou vyjednávat členské země a europarlament.

České zemědělství je v největší krizi za posledních několik desítek let, říká ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). | Video: |  26:19

autor: ČTK | 12. 12. 2016 18:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama