Babiš chystá daňový převrat. Slibuje přiznání na dvou stranách a virtuální úřadovny

Martin Ťopek ČTK Martin Ťopek, ČTK
14. 6. 2016 12:58
Ořezání komplikovaných daňových zákonů a pravidel slibuje ministr financí Andrej Babiš. Do roku 2019 chce připravit nový zákon, který by zjednodušil život jak podnikatelům, tak i zaměstnancům, kteří si každoročně podávají daňové přiznání sami.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Jiří Němeček/Economia

Praha - Jednodušší daně slibuje od roku 2020 ministr financí Andrej Babiš. Daňové přiznání pro zaměstnance, kteří si ho sami podávají, by nově mělo mít dvě stránky místo dnešních čtyř (bez příloh). Přehled daňových povinností či historie mají být nově přístupné on-line v takzvaném daňovém kiosku.

Ministr financí chce změnit typický obrázek, který je už několik let stejný: drobný podnikatel nebo i zaměstnanec, který si chce sám podat daňové přiznání, nahlédne do růžového dvoulistu s další vloženou přílohou. Chvíli studuje návod plný paragrafů, a přestože má o svých jednoduchých účtech přehled, raději navštíví daňového poradce, aby za něj přiznání udělal. 

Pod názvem Moje daně chystá Babiš jednodušší systém, který podle něj podobné komplikace ukončí. "Původní zákon je z roku 1992 a byl 150krát novelizován. Potřebujeme zákon nový," řekl Babiš. Nový zákon o daních z příjmu chce ministerstvo financí představit v září příštího roku.

"Předpokládáme, že by zákon mohl být účinný od ledna roku 2020," uvedla náměstkyně ministra pro daně a cla Alena Schillerová. Zatím je návrh v podobě dvou desater daňových zjednodušení - jedno po podnikatele, druhé pro zaměstnance.

Podnikatelé se kromě takzvaného daňového kiosku nebo samovyměření mohou těšit také na úpravu některých lhůt u kontrolních hlášení a zrušení všech sankcí, za které se doposud vyměřovala pokuta tisíc korun. Na zaměstnance čeká kromě jiného uživatelský přívětivější prostředí pro elektronická podání. 

Revoluční samovyměření

Zmíněné samovyměření ministerstvo označuje za revoluční změnu. Finanční úřady budou považovat každé daňové přiznání za správné a další kroky budou následovat bez prozkoumání správnosti údajů ve vyplněném formuláři. Doposud musel podnikatel, očekávající vrácený odpočet DPH, čekat, až jeho formulář projde kontrolou finančního úřadu a ten vydá platební příkaz. 

"To zasáhne všechny daně, proces se velmi zrychlí a zautomatizuje. Odpadne zdlouhavé vydávání platebních výměrů," řekla Schillerová. Výhodou pro podnikatele tak bude zrychlené vrácení nadměrného odpočtu DPH na jejich účty.

Součástí změn má být i zcela nový informační systém, který budou používat finanční úřady. "V tom bude i takzvaný daňový kiosek, který umožní lidem řadu věcí vyřizovat přímo z domova. Najdou v něm předvyplněné daňové formuláře nebo průvodce daňovým zákonem. Podnikatel zároveň zjistí, v jakém stavu je vůči finančnímu úřadu, nebo svou daňovou historii," řekl ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Zaměstnanci, kteří si podávají přiznání sami, by pak podle autorů připravovaných změn měli vyplňovat jen dvě strany blanketu. Dnes má základní formulář čtyři strany a jeho součástí bývají také další přílohy.

Podobné snahy o zredukování počtu stran na daňovém přiznání už tu jsou alespoň deset let. Vloni představili jednostránkové daňové přiznání studenti Masarykovy univerzity v Brně. Jejich návrh sice tehdy zaujal Generální finanční ředitelství, jejich stopa však už v dnešním návrhu není.

"Podobných snah je víc, ale my jsme dospěli ke kompromisnímu řešení daňového přiznání na dvě strany. Jedna stránka by byla populistické řešení, protože by se na něj řada údajů nevešla a musely by se uvádět jinde," uvedl Janeček. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy