Privatizaci provázely zločiny. KSČM se povedlo prosadit usnesení o "excesech 90. let"

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
6. 6. 2019 12:23
Komunisté ve čtvrtek ve sněmovně prosadili usnesení, podle kterého privatizace státního majetku po pádu socialismu v Česku provázely excesy, chyby i zločiny se stamiliardovými škodami. Dolní komora požádala vládu, aby navrhla novelu trestních předpisů tak, aby bylo možné "zločiny způsobené při privatizaci" dále stíhat a potrestat a aby nebyly promlčeny.
Vojtěch Filip
Vojtěch Filip | Foto: ČTK

Schválením usnesení vyvrcholila sněmovní debata o údajných zločinech privatizací, která začala už v prosinci. Vedle poslanců KSČM pro ně hlasovali členové dolní komory za hnutí ANO a SPD, piráti, sociální demokraté a někteří nezařazení poslanci.

Dnes v diskusi vystoupili už jen komunističtí poslanci a pirátský předseda sněmovní vyšetřovací komise pro privatizaci těžební společnosti OKD Lukáš Černohorský. Černohorský prosadil, aby se původní návrh usnesení poslanců KSČM netýkal jen převodu státního majetku do roku 1998, ale až do roku 2005.

Poslanec Jiří Valenta (KSČM) označil privatizace státního majetku v 90. letech minulého století za paraziticko-zlodějský proces. "Skutečně zpackaných privatizací bylo možno zaznamenat v naší malé zemi bezpočet," uvedl. Pokud by vznikl "úřad dokumentace a vyšetřování zločinů privatizace", nebyl by podle Valenty bez práce.

Pojmenování úřadu, jak je poslanec KSČM použil, zjevně naráží na Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. V 90. letech za prezidenta Václava Havla a premiéra Václava Klause se uskutečnily obrovské transfery, které okradly a poškodily obyvatele a způsobily stagnaci jejich životní úrovně, uvedl Valenta.

Hlasování jednotlivých poslanců o privatizačním usnesení:

Klub Poslanců Ano Ne Nepřihlášen Zdržel se Omluven
ANO 78 55 0 7 0 16
ODS 23 0 12 7 0 4
Piráti 22 17 0 4 0 1
SPD 19 13 0 1 0 5
ČSSD 15 8 0 2 0 5
KSČM 15 12 0 0 0 3
KDU-ČSL 10 0 0 5 2 3
TOP 09 7 0 0 2 0 5
STAN 6 0 0 4 0 2
Nezařaz. 5 3 0 1 1 0
Celkem 200 108 12 33 3 44

Zdroj: PSP

V prosinci se debata nesla ve znamení sporů mezi komunisty a zejména občanskými demokraty a vzájemného vyčítání činů z minulosti. Poslanec ODS Karel Krejza tehdy poukazoval mimo jiné na to, že kdyby po roce 1948 nebyly všechny podniky ukradeny, nebylo by nutné po roce 1989 něco privatizovat. "Jediným, kdo tady kradl, byli komunisté, jediní, kdo vracel majetek, jsme byli my," přidal se jeho stranický kolega Jan Skopeček.

Předseda klubu lidovců Jan Bartošek v prosinci prohlásil, že největší zlo a škody napáchali komunisté na hrdosti a morálce národa. Připomněl například někdejší Státní bezpečnost a její praktiky při "fízlování" lidí. Na to reagoval předseda klubu KSČM Pavel Kováčik slovy, že kouřová clona houstne a křik zloděje "chyťte zloděje" je silnější.

Návrh na nepromlčitelnost trestných činů souvisejících s privatizacemi státního majetku už poslanci KSČM předložili. Vláda ANO a ČSSD novelu nepodpořila. Promlčecí lhůty by se podle návrhu neměly vztahovat ani na činy spáchané při zadávání, schvalování nebo provádění veřejné zakázky.

Usnesení Sněmovny k privatizacím státního majetku

Usnesení, jak je dnes na návrh KSČM a po úpravě Pirátů schválila Sněmovna po diskusi o bodu nazvaném Nezaplacené podniky privatizované vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992 až 1998:

  1. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky konstatuje, že v letech 1992 až 2005 došlo při privatizaci majetku státu k velké řadě excesů, chyb i zločinů, které způsobily České republice a jejím občanům škody na majetku v řádech stovek miliard korun a které vlády České republiky dosud nedořešily a jejich následky neodstranily.
  2. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky žádá vládu České republiky zpracovat a navrhnout účinnou změnu trestněprávních předpisů tak, aby bylo možné takové zločiny způsobené při privatizaci dále stíhat a potrestat, aby nedošlo k jejich promlčení, včetně posouzení, zda nedošlo v určitém období k situaci, kdy promlčecí doba ani nemohla běžet.
 

Právě se děje

Další zprávy