Připoj se! udělalo radost 224 500 lidí. Jste mezi nimi?

Kateřina Červená
2. 7. 2010 12:00
Nadace rozvoje občanské společnosti a Nokia podpořily projekty v rámci Připoj se
Nokia je známá tím, jak myslí na prostředí kolem (centrála společnosti)
Nokia je známá tím, jak myslí na prostředí kolem (centrála společnosti) | Foto: Wikipedia

Praha - Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) a společnost Nokia ČR podpořila letos v rámci programu Make a Connection - Připoj se 130 vítězných projektů částkou 2 700 000 Kč.

A letošní ročník byl mimořádně úspěšný i z jiného důvodu: "V letošním ročníku podpoříme nejvíce 'druháků' za dobu existence programu," říká Hana Šilhánová, ředitelka NROS: "Znamená to, že jsme dokázali motivovat mladé dobrovolníky i k dalším aktivitám. Že nešlo jen o nahodilé pokusy získat pro jednou peníze - a vícekrát už se o nic nepokoušet."

Tisíce pomocníků, stovky výsledků

Program, letos realizován již podeváté, podporuje aktivity neformálních skupin dobrovolníků ve věku od 16 do 26 let, které připravily projekty na pomoc komunitě, v níž žijí. Projektové týmy si mohly na své aktivity, jež je nutné realizovat od června do prosince tohoto roku, zažádat o částku až 30 000 Kč.

V letech 2002 - 2009 vzniklo v rámci této iniciativy 630 projektů, v nichž se na jejich realizaci přímo podílelo téměř 4500 mladých dobrovolníků. Jejich projekty prokazatelně pozitivně ovlivnily životy bezmála 220 000 osob.

Pravidla "Make a Connection - Připoj se", jednotlivé týmy při volbě tématu nijak omezují. Proto je škála nápadů široká: od workshopů, exhibic originálních sportů, výuky tance, oživování starodávných řemesel, provozování divadla, organizace hudebních nebo filmových festivalů až po projekty z oblasti sociální a ekologické.

Mladí nás naučili úžasné věci

Oblíbenost programu Make a Connection – Připoj se mezi mladými lidmi každým rokem roste. Dokazuje to i stále vyšší počet přihlášených žádostí o grant. Letos se o podporu ucházelo rekordních 203 projektů. Úspěšní absolventi minulých ročníků mají možnost zapojit se do programu jako Absolventi Asistenti a předávat své zkušenosti novým účastníkům.

Kolik kde letos uspělo projektů

pomoc znevýhodněným skupinám: 43

kultura a umění: 25

vzdělávání a osvěta: 21

volnočasové aktivity: 14

životní prostředí, ekologie: 4

sport: 9

"Mladí lidé nás naučili, že s nadšením lze dokázat úžasné věci. Také jsme zjistili, kolika mladým lidem v naší zemi záleží na tom, co se děje kolem nich a kteří chtějí pomáhat svému okolí," říká marketingová ředitelka Nokia Česká republika Pavla Tomsová.

Program "Make a Connection – Připoj se" v dosavadní podobě letos končí. Jaký koncept práce s mladými lidmi Nokia zvolí v budoucnosti, Pavla Tomsová v tuto chvíli neví: "Společnost Nokia řídí své aktivity v oblasti firemní odpovědnosti globálně."

Na otázku, nakolik se veřejné angažmá Nokie odrazilo pozitivně na hospodářských výsledcích, představitelka firmy říká: "Naše CSR aktivity nepodnikáme kvůli podpoře hospodářských výsledků, ale kvůli odpovědnosti k okolí. Samozřejmě, že obraz značky v očích našich zákazníků vliv na jejich preference má, ale my tento faktor nijak neměříme."

Tento materiál vznikl v rámci společného projektu Aktuálně.cz a CSR Fórum - webového magazínu Byznys a společnost. Informuje o světě firem, neziskových organizací, trendech v CSR a společenské odpovědnosti vůbec. Internetový magazín je součástí ekonomické rubriky Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy