Rodiny v Česku vychází s penězi stále lépe. Lidí ohrožených chudobou přesto přibylo

Kuni Nguyenová Kuni Nguyenová
16. 3. 2020 20:24
Spolu se růstem ekonomiky a zvyšujícími se průměrnými výdělky stoupají i příjmy českých domácností. Klesá počet rodin, které mají potíže vyjít s penězi. Míra ohrožení takzvanou příjmovou chudobou se ale zvýšila, minulý rok se týkala desetiny obyvatel, tedy zhruba jednoho milionu obyvatel.
Roční čisté peněžní příjmy domácností na osobu podle typu domácnosti v roce 2018
Roční čisté peněžní příjmy domácností na osobu podle typu domácnosti v roce 2018 | Foto: Český statistický úřad

Celkové roční příjmy českých domácností předloni rostly. Na každou jednotlivou osobu v domácnosti připadala za rok 2018 částka v průměru 195 100 korun čistého. Je to zhruba o 12 700 korun víc než v roce 2017, tedy o téměř sedm procent, vyplývá z čerstvých dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nejhůř na tom byly rodiny samoživitelek a samoživitelů s dětmi, které si za předminulý rok přišly v průměru na 137 300 korun. Polovina musela ale vyjít s částkou nižší než 128 400 korun. V úplných rodinách s dětmi byla tato mediánová suma o 29 200 korun na osobu vyšší.

Růst průměrných čistých peněžních příjmů domácností na osobu v letech 2009 až 2018
Růst průměrných čistých peněžních příjmů domácností na osobu v letech 2009 až 2018 | Foto: Český statistický úřad

Víc peněz pak měly k dispozici domácnosti seniorů. Roční příjem poloviny z nich překročil 167 700 korun na osobu. V průměru pak měla seniorská domácnost na osobu 183 400 korun čistého. Nejlépe jsou na tom samotní lidé v produktivním věku. Průměrná částka u nich dosahovala 284 500 korun, medián pak 258 000 korun.

I přes zvýšení částek ale v Česku přibývá lidí, kterým hrozí příjmová chudoba. Ta se týká těch, kteří nemají alespoň 60 procent mediánu čistého příjmu. Tato hranice loni činila 12 818 korun pro jednotlivce, pro rodiny byla vyšší. Proti roku 2018 se limit zvedl o 855 korun, u jedince tak dosahoval 11 963 korun.

Loni bylo příjmovou chudobou ohroženo 10,1 procenta českých obyvatel, v přepočtu kolem jednoho milionu. Proti předchozímu roku se jejich počet zvýšil o víc než 50 000. Předloni se jednalo o 9,6 procenta a v roce 2017 o 9,1 procenta. Za poslední dva roky se tak počet lidí s částkou pod limitem příjmové chudoby zvýšil o víc než 100 000. 

"Tento evropský ukazatel nepopisuje chudobu lidí ve smyslu hmotné nouze, ale odráží rozdělení příjmů v dolní polovině populace v každé jednotlivé zemi. A jelikož u nás tempo růstu středněpříjmové skupiny populace převyšuje tempo růstu nízkopříjmové, stoupá i počet lidí, kteří zůstávají pod stanovenou hranicí," vysvětlil Jiří Pekárek z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

Podle Pekárka se podíl ohrožených příjmovou chudobou pohybuje za posledních deset let mezi devíti a deseti procenty. Česko patří v Evropě k zemím, které jsou na tom nejlépe.

Vývoj míry ohrožení příjmovou chudobou v letech 2010 až 2019
Vývoj míry ohrožení příjmovou chudobou v letech 2010 až 2019 | Foto: Český statistický úřad

Meziročně dlouhodobě ubývá osob, které si nemohou dovolit z finančních důvodů určité materiální položky. Z výsledků měření vyplynulo, že materiálně deprivované domácnosti si v první řadě nemohou dovolit pořídit nový nábytek místo opotřebovaného (30 procent). Dále si pak zhruba pětina domácností nemohla dovolit neočekávaný výdaj ve výši 11 200 Kč a týdenní dovolenou.

Sonda do života čtrnáctiletých 

Speciální okruh otázek na mezigenerační srovnání sociálních a materiálních podmínek se týkal období, kdy bylo dotazovaným 14 let. Z něj vyplynulo, že 85,6 procenta obyvatel vyrůstalo ve věku 14 let v úplné rodině s oběma rodiči a dalších 12,5 procenta žilo pouze s matkou.

"Bezmála třetina obyvatel Česka dosáhla vyššího stupně vzdělání, než měl jejich otec či matka," upozornila Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ. Na dotaz, zda mohly všechny děti v domácnosti respondenta ve 14 letech odjet alespoň na týdenní dovolenou či letní tábor, odpovědělo kladně 80 procent osob, a zda měly děti k dispozici základní školní pomůcky, přitakalo 98 procent Čechů.

Materiální a sociální deprivace podle typu domácností v roce 2019
Materiální a sociální deprivace podle typu domácností v roce 2019 | Foto: Český statistický úřad

Statistici zjišťují uvedené údaje každoročně od roku 2005, obdobný průzkum se koná současně i v 34 evropských zemích. Část respondentů v Česku s úřadem spolupracuje opakovaně, nově se letos připojí 4750 domácností. 

Video: Srovnají se penze žen a mužů? Ženy dělají doma víc neplacené práce, tvrdí Nerudová

Solidarita musí existovat, důchodkyně se při úmrtí manžela ocitají na hranici chudoby, říká šéfka Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy