Rovnostářské Česko. Příjmové rozdíly jsou nejnižší z celé EU, ukazuje nové porovnání

Pavla Adamcová Petr Kučera Pavla Adamcová, Petr Kučera
26. 4. 2018 12:55
Nejhlubší příjmová propast panuje v Bulharsku, kde si pětina nejlépe placených lidí vydělá 8,2krát více než pětina s nejhoršími výdělky.
Příjmová nerovnost v EU. (Klikněte pro kompletní zobrazení.)
Příjmová nerovnost v EU. (Klikněte pro kompletní zobrazení.) | Foto: Eurostat

Praha, Lucemburk - Příjmová nerovnost v České republice je nejmenší v celé Evropské unii. Dvacet procent Čechů s nejvyššími příjmy si totiž vydělá 3,5krát více než dvacet procent lidí s nejnižšími příjmy. Ukazují to nejnovější dostupná čísla statistického úřadu Eurostat.

Těsně za Českem skončilo Slovensko, prakticky stejně "rovnostářské" jsou i Slovinsko a Finsko. Průměr Evropské unie dosahuje čísla 5,2. 

Naopak nejhlubší příjmová propast je v Bulharsku, kde si pětina nejlépe placených lidí vydělá 8,2krát více oproti nejhůře placeným. Od roku 2008 se tu rozdíl v příjmech prohloubil nejvýrazněji z celé EU - tehdy dosahoval "jen" 6,5..

Kolikrát víc vydělává pětina nejlépe placených lidí oproti pětině nejhůře placených

Stát Rozdíl (násobek)
Česko 3,5
Slovensko 3,6
Slovinsko 3,6
Finsko 3,6
Belgie 3,8
Nizozemsko 3,9
Dánsko 4,1
Rakousko 4,1
Malta 4,2
Francie 4,3
Maďarsko 4,3
Švédsko 4,3
Irsko 4,4
Německo 4,6
Polsko 4,8
Kypr 4,9
Chorvatsko 5
Lucembursko 5
Velká Británie 5,1
průměr EU 5,2
Estonsko 5,6
Portugalsko 5,9
Itálie 6,3
Lotyšsko 6,3
Řecko 6,6
Španělsko 6,6
Rumunsko 7
Litva 7,1
Bulharsko 8,2
Pramen: Eurostat. Údaje z Dánska, Maďarska, Lotyšska a Rumunska jsou z roku 2017, ostatní z roku 2016.

Výrazně se od roku 2008 zvětšily příjmové rozdíly také v Itálii (koeficient příjmové nerovnosti stoupl o 1,1), Španělsku a Litvě. V Česku se rozdíly od roku 2008 zvýšily z tehdejšího 3,4násobku na současný 3,5násobek. V Evropské unii stoupl rozdíl z tehdejších pěti na dnešní 5,2násobek.

Nejlépe se platovou nerovnost podařilo od roku 2008 omezit v Lotyšsku, kde se koeficient snížil o jeden bod, dále ve Velké Británii (o 0,5), Belgii a Polsku (shodně o 0,3).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy