Rovnostářské Česko. Příjmové rozdíly jsou nejnižší z celé EU, ukazuje nové porovnání

Pavla Adamcová Petr Kučera Pavla Adamcová, Petr Kučera
26. 4. 2018 12:55
Nejhlubší příjmová propast panuje v Bulharsku, kde si pětina nejlépe placených lidí vydělá 8,2krát více než pětina s nejhoršími výdělky.
Příjmová nerovnost v EU. (Klikněte pro kompletní zobrazení.)
Příjmová nerovnost v EU. (Klikněte pro kompletní zobrazení.) | Foto: Eurostat

Praha, Lucemburk - Příjmová nerovnost v České republice je nejmenší v celé Evropské unii. Dvacet procent Čechů s nejvyššími příjmy si totiž vydělá 3,5krát více než dvacet procent lidí s nejnižšími příjmy. Ukazují to nejnovější dostupná čísla statistického úřadu Eurostat.

Těsně za Českem skončilo Slovensko, prakticky stejně "rovnostářské" jsou i Slovinsko a Finsko. Průměr Evropské unie dosahuje čísla 5,2. 

Naopak nejhlubší příjmová propast je v Bulharsku, kde si pětina nejlépe placených lidí vydělá 8,2krát více oproti nejhůře placeným. Od roku 2008 se tu rozdíl v příjmech prohloubil nejvýrazněji z celé EU - tehdy dosahoval "jen" 6,5..

Kolikrát víc vydělává pětina nejlépe placených lidí oproti pětině nejhůře placených

Stát Rozdíl (násobek)
Česko 3,5
Slovensko 3,6
Slovinsko 3,6
Finsko 3,6
Belgie 3,8
Nizozemsko 3,9
Dánsko 4,1
Rakousko 4,1
Malta 4,2
Francie 4,3
Maďarsko 4,3
Švédsko 4,3
Irsko 4,4
Německo 4,6
Polsko 4,8
Kypr 4,9
Chorvatsko 5
Lucembursko 5
Velká Británie 5,1
průměr EU 5,2
Estonsko 5,6
Portugalsko 5,9
Itálie 6,3
Lotyšsko 6,3
Řecko 6,6
Španělsko 6,6
Rumunsko 7
Litva 7,1
Bulharsko 8,2
Pramen: Eurostat. Údaje z Dánska, Maďarska, Lotyšska a Rumunska jsou z roku 2017, ostatní z roku 2016.

Výrazně se od roku 2008 zvětšily příjmové rozdíly také v Itálii (koeficient příjmové nerovnosti stoupl o 1,1), Španělsku a Litvě. V Česku se rozdíly od roku 2008 zvýšily z tehdejšího 3,4násobku na současný 3,5násobek. V Evropské unii stoupl rozdíl z tehdejších pěti na dnešní 5,2násobek.

Nejlépe se platovou nerovnost podařilo od roku 2008 omezit v Lotyšsku, kde se koeficient snížil o jeden bod, dále ve Velké Británii (o 0,5), Belgii a Polsku (shodně o 0,3).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy