Přidejte nám víc, chtějí zaměstnanci Škody po rekordním roce

Radek Pecák ČTK Radek Pecák, ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2015 15:22
Tisíce zaměstnanců Škody Auto dnes demonstrují za vyšší mzdy. Kolektivní smlouva vypršela na konci března.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jiří Koťátko

Mladá Boleslav – Před budovou vedení automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi dnes demonstrují tisíce zaměstnanců za vyšší mzdy. Odbory se stále s firmou nedohodly na růstu mezd, i když kolektivní smlouva vypršela na konci března. Protestující z ranní i odpolední směny dnes pracovali o hodinu méně. Protesty se konají také v závodech v Kvasinách a Vrchlabí.

Škoda odborům při kolektivním vyjednávání navrhla růst mezd o tři procenta na následujících 12 měsíců. Odboráři nyní požadují nárůst o pět procent.

Podle zdrojů online deníku Aktuálně.cz je management Škody ochotný svoji současnou nabídku na růst mezd navýšit. Reálná je shoda kolem čtyř procent. Pokud se dohoda uzavře ještě během dubna, můžou zaměstnanci navýšení pocítit již ve výplatě za tento měsíc.

Odbory automobilky Škoda Auto hrozí třídenní nebo pětidenní stávkou, pokud firma nezvýší mzdy o více než tři procenta. Další jednání odborů a firmy bude ve čtvrtek.

Škoda se již dříve s odboráři dohodla, že v květnu bude zaměstnancům vyplacen variabilní bonus ve výši 25 000 korun. Včetně fixní části bonusu vyplácené před letními dovolenými a před Vánoci tak letos zaměstnanci dostanou roční bonus asi 60 000 korun.

Ve Škodě Auto jsou dlouhodobě nejvyšší dělnické platy ze všech tří tuzemských automobilek. Zatímco dělníci v Hyundai Nošovice měli v roce 2014 průměrný výdělek 29 922 korun a v TPCA Kolín to bylo 30 602 korun, ve Škodě Auto je to 33 723 korun. Celorepubliková průměrná mzda napříč obory v Česku loni dosáhla 27 200 korun.

"Jsme přesvědčeni, že už náš stávající návrh na tříprocentní zvýšení platů je pro zaměstnance přínosem," uvádí mluvčí Škoda Auto Jozef Baláž. Podle něho se totiž týká reálně období přesně dvanácti měsíců, zatímco ve většině ostatních firem je to na delší dobu. "Konkrétně v Hyundai Nošovice byl sice dojednán růst mezd 3,3 procenta, ale dohoda je uzavřena na 14 měsíců. Reálný růst mezd je tedy jen 2,8 procenta," poukazuje Baláž.

I v dalších velkých průmyslových podnicích v České republice se budou mzdy zvedat většinou v rozmezí dvě až tři procenta. Například ve společnosti Robert Bosch v Českých Budějovicích o 2,5 procenta (plus procento navíc pro vybrané profese) a ve firmě Continental Barum o 2,5 procenta.

V šesti německých podnicích mateřské firmy Volkswagen se letos tarify zvednou o 3,4 procenta. Dohoda však začne platit až od prvního června. Do té doby budou zaměstnanci pracovat za současný plat.

Škoda Auto loni zvýšila zisk o 46 procent na 665 milionů eur, tedy na 18,4 miliardy korun. Svým zákazníkům automobilka dodala rekordní počet 1,037 milionu vozů, což je meziroční nárůst téměř o 13 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy