Přibývá uživatelů internetu v mobilu. Objem přenesených dat loni stoupl o 63 procent

ČTK ČTK
27. 9. 2023 13:04
Přibývá uživatelů internetu v mobilu. Objem přenesených dat loni stoupl o 63 procent

Téměř o dvě třetiny loni meziročně stoupl objem přenosu dat v Česku přes mobilní internet. Dosáhl více než 943 petabytů (PB) a průměrná měsíční spotřeba na jednu SIM kartu byla 7,1 gigabytu (GB). Ve zprávě o vývoji trhu to uvedl Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Počty lidí s internetem v mobilu v posledních letech rostou. Ke konci loňského roku byly datové služby aktivovány na více než 11 milionech SIM karet, zatímco v roce 2019 měli lidé mobilní data na 9,9 milionu karet, uvedl dnes na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ). Pevných linek pro telefonování naopak vytrvale ubývá.

Celkový objem přenesených mobilních dat v Česku stoupl v roce 2022 oproti předchozímu roku o 62,9 procenta a průměrná měsíční spotřeba na jedné SIM kartě vzrostla o více než 54 procent. Největší objemy dat jsou ale dále přenášeny přes pevné přípojky. Loni to bylo dohromady 14 exabytů, tedy 14 000 PB. Měsíčně tak připadlo na jednu aktivní přípojku na pevném místě v průměru 294 GB, což je meziroční nárůst o pět procent a téměř dvojnásobek proti roku 2019.

Většina lidí s mobilními daty využívá tarifní internet. Za poslední tři roky se podle ČSÚ počet karet s aktivovanou tarifní datovou službou zvýšil o 18 procent na 8,8 milionu. "Na konci roku 2022 byl internet v mobilu s měsíčním - často neomezeným datovým tarifem - používán na 8,8 milionu SIM kartách, což je o 1,4 milionu více než před třemi lety," sdělil ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ Martin Mana. Asi dva miliony zákazníků podle něj využívalo pro internet v mobilu dočasný přístup bez měsíčního paušálu.

S nárůstem spotřeby mobilních dat se pojí podle ČTÚ pokračující pokles průměrných cen za jeden MB dat. Klesá i průměrná jednotková cena za minutu volání. Naopak ceny za SMS od roku 2019 rostou podle úřadu v souvislosti s tím, jak je SMS provoz nahrazován komunikací přes internetové aplikace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy