Převzetí Twitteru je pozastaveno, Musk chce podrobnosti o podílu falešných účtů

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2022 22:30
Plán převzetí internetové společnosti Twitter zhruba za 44 miliard dolarů, které za podnik nabídl šéf americké společnosti Tesla Elon Musk, je pozastaven. Musk to uvedl na svém twitterovém účtu. Chce nejprve podrobnosti k podílu falešných a spamových účtů a ujistit se, že tvoří méně než pět procent všech účtů. O převzetí firmy Twitter nicméně pořád stojí.
Miliardář Elon Musk
Miliardář Elon Musk | Foto: Reuters

Akcie Twitteru na Muskovo první sdělení zareagovaly propadem zhruba o 20 procent, než ztrátu zmírnily. Krátce po zahájení obchodování na burze v New Yorku ztrácely kolem 11 procent a jejich cena se pohybovala v blízkosti 40 dolarů. Nacházela se tak zhruba 14 dolarů pod úrovní Muskovy nabídky.

"Dohoda o Twitteru byla dočasně pozastavena, dokud nebudou k dispozici podrobnosti podporující výpočet, že spamové/falešné účty skutečně představují méně než pět procent uživatelů," napsal Musk, který je nejbohatším člověkem na světě. Na méně než pět procent odhad počet falešných a spamových účtů začátkem května sám Twitter.

Analytik Dan Ives ze společnosti Wedbush označil Muskův tweet o dočasném pozastavení dohody za bizarní. Tweet by podle něj mohl vést k úvahám o tom, že Musk se chystá z dohody vycouvat, nebo se snaží o dojednání nižší kupní ceny. Ives rovněž uvedl, že způsob, jakým se Musk k dohodě vyjadřuje, je velmi znepokojivý. "Z celé této dohody se stává cirkusová show s mnoha otázkami a žádnými konkrétními odpověďmi ohledně toho, jak bude dohoda pokračovat," dodal.

Podobně situaci hodnotila analýza zpravodajského webu Axios, podle níž "tohle jen umocňuje spekulace, že Musk trpí výčitkami nakupujícího". Komentátor agentury Bloomberg Matt Levine zase poznamenal, že nic takového jako "dočasné pozastavení dohody" o nákupu neexistuje. "Zástupy bankéřů a právníků a zaměstnanců Twitteru… pracují na naplnění jeho (Muskových) právních povinností, aby byla dohoda dokončena. (…) To nemůže jen tak 'dočasně odstavit'," napsal.

Šéf Twitteru Agrawal později sdělil, že stále počítá s realizací dohody, ovšem "musíme být připraveni na všechny scénáře". V sérii twitterových příspěvků se také vyjádřil ke změnám ve vedení společnosti oznámeným interně ve čtvrtek. Firmu opouští vedoucí dvou oddělení, kteří uvedli, že byli propuštěni.

Na převzetí společnosti Twitter se Musk dohodl minulý měsíc. Slíbil, že podnik ozdraví, zvýší počet uživatelů a umožní větší svobodu slova. Za jednu ze svých priorit označil vymýcení automatického rozšiřování spamů.

Tento týden Musk uvedl, že transakce by v nejlepším případě mohla být dokončena za dva až tři měsíce. Převzetím společnosti Twitter by Musk získal kontrolu nad stejnojmennou sociální sítí, kterou využívají miliony uživatelů, včetně politiků.

Dohoda o převzetí firmy Twitter stanoví, že pokud některá ze stran od transakce odstoupí, musí druhé straně zaplatit jednu miliardu dolarů (zhruba 24 miliard Kč), upozornil server BBC.

Musk se na převzetí dohodl s vedením společnosti Twitter, transakci ale ještě musejí schválit akcionáři a regulační orgány. Podle podmínek dohody obdrží akcionáři Twitteru za každou kmenovou akcii 54,20 USD.

Video: Prodej Twitteru? Sázím, že to neklapne. Rozmyslet si to může i sám Musk

"Řada republikánů vítá možnost, že by Musk Twitter koupil. Já zatím sázím na to, že to z nějakého důvodu neklapne," říká Patrick Zandl. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy