Pošta dostává silného konkurenta. Balíky začne doručovat i Zásilkovna, vsadí na cenu

Ekonomika Ekonomika
21. 2. 2019 16:46
Státní podnik a držitel poštovní licence - Česká pošta dostane konkurenci. Firma Zásilkovna plánuje letos podle Hospodářských novin začít nabízet zasílání balíků mezi fyzickými osobami. Tedy ne pouze z e-shopů zákazníkům jako tomu bylo doposud. Poště chce konkurovat především moderním systémem a cenou.
Foto: Matej Slávik/Economia

Během letošního roku by měla mít Zásilkovna tři tisíce míst, ve kterých půjde vyzvednout balík. Rozšiřování sítě ovšem není jediná cesta, kterou se chce firma uchylovat. "Doteď jste si mohl vyzvednout v Zásilkově zboží koupené z internetového obchodu. Nyní budete moci přes Zásilkovnu cokoliv poslat komukoliv," řekla majitelka a zakladatelka společnosti Simona Kijonková Hospodářským novinám, které o plánu doručovatele informovaly.

Většina výdejních míst jsou drobné obchody, které s firmou spolupracují jako franšízy. V loňském roce doručila Zásilkovna 11,2 milionu balíků. Česká pošta přes čtyřicet milionů. Do boje s poštou si Zásilkovna připravila několik zbraní.

Kromě využívání nových technologií (Česká pošta v loňském roce zavedla výdej balíků prostřednictví kódu - totéž nabízí Zásilkovna již osm let) chce firma nabídnout i lákavější cenu, než nabízí státní podnik. Konkrétní částky ovšem Kijonková neuvedla. Česká pošta přitom brzy změní účtování ceny přepravy. Již nebude hledět na váhu, ale na rozměry balíku.

Zatímco Zásilkovna bude podle plánů letos nabízet tři tisíce výdejních míst, Česká pošta musí mít alespoň 3200 poboček. Ukládá jí to nařízení vlády jako držiteli poštovní licence. Část z poboček je ovšem ztrátová. V podniku pracuje zhruba 30 tisíc lidí. Zásilkovna v současnosti působí ve 12 zemích a plánuje další expanzi. V roce 2018 meziročně téměř zdvojnásobila obrat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Další zprávy