Pošta dostává silného konkurenta. Balíky začne doručovat i Zásilkovna, vsadí na cenu

Ekonomika Ekonomika
21. 2. 2019 16:46
Státní podnik a držitel poštovní licence - Česká pošta dostane konkurenci. Firma Zásilkovna plánuje letos podle Hospodářských novin začít nabízet zasílání balíků mezi fyzickými osobami. Tedy ne pouze z e-shopů zákazníkům jako tomu bylo doposud. Poště chce konkurovat především moderním systémem a cenou.
Foto: Matej Slávik/Economia

Během letošního roku by měla mít Zásilkovna tři tisíce míst, ve kterých půjde vyzvednout balík. Rozšiřování sítě ovšem není jediná cesta, kterou se chce firma uchylovat. "Doteď jste si mohl vyzvednout v Zásilkově zboží koupené z internetového obchodu. Nyní budete moci přes Zásilkovnu cokoliv poslat komukoliv," řekla majitelka a zakladatelka společnosti Simona Kijonková Hospodářským novinám, které o plánu doručovatele informovaly.

Většina výdejních míst jsou drobné obchody, které s firmou spolupracují jako franšízy. V loňském roce doručila Zásilkovna 11,2 milionu balíků. Česká pošta přes čtyřicet milionů. Do boje s poštou si Zásilkovna připravila několik zbraní.

Kromě využívání nových technologií (Česká pošta v loňském roce zavedla výdej balíků prostřednictví kódu - totéž nabízí Zásilkovna již osm let) chce firma nabídnout i lákavější cenu, než nabízí státní podnik. Konkrétní částky ovšem Kijonková neuvedla. Česká pošta přitom brzy změní účtování ceny přepravy. Již nebude hledět na váhu, ale na rozměry balíku.

Zatímco Zásilkovna bude podle plánů letos nabízet tři tisíce výdejních míst, Česká pošta musí mít alespoň 3200 poboček. Ukládá jí to nařízení vlády jako držiteli poštovní licence. Část z poboček je ovšem ztrátová. V podniku pracuje zhruba 30 tisíc lidí. Zásilkovna v současnosti působí ve 12 zemích a plánuje další expanzi. V roce 2018 meziročně téměř zdvojnásobila obrat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy