Přehledně: Jak si sami najdete zapomenuté akcie z kuponovky a zjistíte jejich cenu

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 18. 6. 2021 8:56
Ještě stále existují stovky tisíc “zapomenutých” účtů s cennými papíry z kuponové privatizace z 90. let, které mají hodnotu mnoha miliard korun. Objevují se projekty, které za poplatky pomáhají s dohledáním a naceněním ztracených akcií, celý proces si však lidé mohou obstarat i sami. Poradíme, jak vypátrat, zda některé z těchto akcií nepatří právě vám.
Kuponová knížka - základní nástroj kuponové privatizace.
Kuponová knížka - základní nástroj kuponové privatizace. | Foto: ČTK

Jsem dědic, co dál?

Kuponové privatizace se mohli účastnit lidé narození do roku 1975. Akcie z kuponovky ale mohly přejít do vlastnictví i mladších lidí, a to dědictvím. V takovém případě budete k vyřízení převodu akcií na majetkový účet potřebovat usnesení o dědictví.

Je také možné vyřídit převod akcií z kuponovky za příbuzného, který sám do banky či k obchodníkovi jít nemůže. K tomu zase musíte mít v ruce plnou moc, ve které je nutné popsat vše, co potřebujete. Tedy že jste zplnomocněni k žádosti o zjištění, zda akcie existují, a také k případnému založení majetkového účtu. Plná moc musí být ověřená notářem nebo na poště na Czech pointu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy